Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Vaksinimi në Gjermani nis në ditët e para të vitit të ri

Shefi i stafit të kancelares gjermane, Angela Merkel, tha se pret që vaksinimi kundër koronavirusit në Gjermani të nisë në ditët e para të vitit të ardhshëm.

Autoritetet e Bashkimit Evropian pritet që deri më 29 dhjetor të marrin vendimin për miratimin e vaksinës së parë për përdorim.

Gjermania është duke përgatitur tashmë qendrat e vaksinimit.

Shefi i stafit të Merkelit, Helge Braun, i cili edhe vetë është mjek, tha për gazetën Bild se është i gatshëm t’i ndihmojë autoritetet mjekësore.

Braun tha se ai dhe kancelarja Merkel do të vaksinohen “kur t’iu vijë radha”.

Shifrat e infektimit në Gjermani janë stabilizuar pak a shumë në një nivel të lartë, prejse ka nisur izolimi i pjesshëm, më 2 nëntor.

Të hënën, autoritetet shëndetësore raportuan për 12.332 raste të reja me koronavirus.

Masat kufizuese, të tilla si mbyllja e restoranteve, bareve dhe objekteve sportive, pritet të zgjasin së paku deri më 10 janar.

Braun tha se duhen kufizime më të rrepta “së paku në vatrat” e shpërthimit të koronavirusit.

Postime të ngjashme

Para dhe pas, imazhet satelitore tregojnë efektet e sulmit ajror mbi caqet e milicisë siriane

T E

​OBSH: Vala e re që po kalon Brazili përbën një tragjedi

T E

Gorbaçov: Putin dhe Biden të takohen për bisedime për çarmatimin

T E

800 gjedhët në anijen e bllokuar në Spanjë duhet të eliminohen, thonë veterinerët

T E

Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite rrëzon një dron të rebelëve të Jemenit

T E

Banorët e Islandës janë mësuar me tërmetet, një seri prej 6 mijë tërmeteve kanë goditur ishullin

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...