Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Vandalizohet obelisku “Hollywood” në Los Angeles, arrestohen tre persona

Për herë të dytë në dy muaj, shenja e Hollywood-it është ndryshuar – këtë herë me imazhin e kokës së një lope të vendosur mbi “O”-në e parë.

Tre burra në të 20-at e tyre u arrestuan të premten pasi dyshohet se kishin varur imazhin në shenjën ikonike, sipas Departamentit të Policisë në Los Angeles. Në shkurt, gjashtë vetë u arrestuan pasi e vandalizuan obeliskun e famshëm, duke ia ndërruar shkronjat W dhe D, dhe duke e bërë fjalën “Hollyboob”, shkruan Los Angeles Times.

Kapiteni Steve Lurie, komandanti i Divizionit ‘Hollywood’ të LAPD, tha se policia u thirr pak para orës 11:30 të së premtes pasi burrat u panë në zonën rreth shenjës, e cila është e rrethuar nga ‘Griffith Park’, por e paarritshme për publikun dhe e mirëmbajtur privatisht nga Hollywood Sign Trust.

“Ata u kapën në kamerat e vëzhgimit dhe më pas u arrestuan dhe ata do të mbahen në Hollywood Station për shkelje të kundërvajtjeve”, tha Lurie.

Mark Panatier, kryetari i besimit, e quajti incidentin “të pafat”, dhe përgjigjen nga policia dhe rojet e parkut “spektakolare”.

“Është vërtet për të ardhur keq që njerëzit duan të përpiqen të bëjnë një deklaratë në shenjë. Ky nuk është qëllimi i shenjës. Shenja është deklarata për Hollywood-in dhe qytetin e Los Angeles-it. Është e famshme”, tha Panatier. “Dhe nëse hyni në hapësirën ku është shënuar se do të shkelni, do të kapeni dhe ndiqeni penalisht”.

Tre të arrestuar pasi një imazh i kokës së një lope është varur mbi shenjën e Hollivudit

Për herë të dytë në dy muaj, shenja e Hollywood-it është ndryshuar – këtë herë me imazhin e kokës së një lope të vendosur mbi “O” -në e parë.

Tre burra në të 20-at e tyre u arrestuan të Premten pasi dyshohet se kishin varur imazhin në shenjën ikonike, sipas Departamentit të Policisë në Los Anxhelos. Në shkurt, gjashtë vetë u arrestuan pasi bënë shenjën me shkrim “Hollyboob”.

Kapiteni Steve Lurie, komandanti i Divizionit Hollywood të LAPD, tha se policia u thirr pak para orës 11:30 të së Premtes pasi burrat u panë në zonën rreth shenjës, e cila është e rrethuar nga Griffith Park, por e paarritshme për publikun dhe e mirëmbajtur privatisht nga Hollywood Sign Trust.

“Ata u kapën në kamerat e vëzhgimit dhe më pas u arrestuan dhe ata do të rezervohen në Hollywood Station për shkelje të kundërvajtjeve,” tha Lurie.

Mark Panatier, kryetari i besimit, e quajti incidentin “të pafat”, dhe përgjigjen nga policia dhe rojet e parkut “spektakolare”.

“Reallyshtë vërtet për të ardhur keq që njerëzit duan të përpiqen të bëjnë një deklaratë në shenjë. Ky nuk është qëllimi i shenjës. Shenja është deklarata për Hollywood dhe qytetin e Los Angeles. Famousshtë e famshme ”, tha Panatier. “Dhe nëse hyni në hapësirën ku është shënuar se do të shkelni, do të kapeni dhe ndiqeni penalisht.”

Lurie nuk identifikoi tre të dyshuarit, të cilët ai tha se do të liroheshin me kusht sipas rregullave që lidhen me pandeminë COVID-19.

Lurie tha se shenja e lopës ishte hequr dhe se nuk kishte dëmtime të shkronjave, të cilat janë 50 metra të larta dhe të dukshme nga shumë pika rreth Los Anxhelosit.

Lurie tha se oficerët në vendngjarje pyetën tre shkelësit e dyshuar se cila ishte pika e imazhit të lopës dhe ata thanë se nuk kishte asnjë.

“Asnjë shkak politik”, tha ai.

Dy ndikues të mediave sociale të shoqëruara me incidentin “Hollyboob” të 1 shkurtit thanë se po dërgonin një mesazh për të sfiduar censurën në Instagram pasi njërit prej tyre i kishin mbyllur llogaritë për lakuriqësi.

Në Ditën e Vitit të Ri 2017, shenja u ndryshua nga vandalët për të lexuar “Hollyweed”.

Lurie nuk identifikoi tre të dyshuarit, të cilët ai tha se do të liroheshin me kusht sipas rregullave që lidhen me pandeminë COVID-19.

Lurie tha se shenja e lopës ishte hequr dhe se nuk kishte dëmtime të shkronjave, të cilat janë 50 metra të larta dhe të dukshme nga shumë pika rreth Los Angelesit.

Lurie tha se oficerët në vendngjarje pyetën tre shkelësit e dyshuar se cila ishte domethënia e imazhit të lopës dhe ata thanë se nuk kishte asnjë.

“Asnjë shkak politik”, tha njëri prej tyre.

Dy ndikues të rrjeteve sociale të shoqëruara me incidentin “Hollyboob” të 1 shkurtit thanë se po dërgonin një mesazh për të sfiduar censurën në Instagram pasi njërit prej tyre i kishin mbyllur llogaritë për lakuriqësi.

Ndërkohë një rast i tillë kishte ndodhur edhe mbrëmjen e Vitit të Ri 2017, ku disa vandalë kishin ndërruar shkronjat e obeliskut, duke e ndërruar fjalën në “Hollyweed”.

Postime të ngjashme

Ledri Vula me urim të veçantë për babanë

Dafina Vidishiqi

Anastasia zbulon shumë me bikini të vogla në imazhin nga jahti

Dafina Vidishiqi

Angelina Jolie fotografohet me gjashtë fëmijët në aeroport pas udhëtimit për ditëlindje

Dafina Vidishiqi

Daut Haradinaj zgjedh fjalët më të mira për të uruar bashkëshorten

Dafina Vidishiqi

“Ditari”, kënga më e re nga Remzie dhe Nexhat Osmani

Dafina Vidishiqi

DJ Geek nuk përmbahet, shikojeni çfarë i bën Dafinës në plazh

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...