Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Vangellovski ulet në bankën e të akuzuarve

Shkup, 25 shtator, zhurnal.mk – Ish-kryetari i Gjykatës së Lartë, Jovo Vangellovski, sot ishte i ulur në karrigen e të pandehurit në Gjykatën Penale për shkak të keqpërdorimit të pozitës zyrtare dhe autorizimeve. Megjithatë, seanca gjyqësore u anulua për shkak se i akuzuari kërkoi më shumë kohë për t’u përgatitur për mbrojtje.

Para më shumë se dy muajsh, Prokuroria Publike bëri të ditur se kanë ngritur procedurë kundër ish-kreu të Gjykatës së Lartë, Jovo Angellovski. Nga Prokuroria sqarojnë se në fund të vitit 2018, Vangellovski ka marrë vendime për gjithë gjykatësit e Gjykatës së Lartë t’u jepet shtesa e pagës për muajin nëntor prej 35% se sa paga bazë, ndërsa ai akuzohet se në listën e personave që kanë marrë pagë, nuk e ka vendosur një gjyqtare, përkatësisht gjyqtaren Lidija Nedellkova.

Ai akuzohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe autorizimeve që është paraparë në Kodin Penal.

Ndryshe, Jovo Vangellovski nga pozita e kryetarit të Gjykatës së Lartë u shkarkua gjatë muajit mars për shkak të heqjes së paraburgimit për biznesmenin Sead Koçan, i cili në vitin 2017 ka qenë në arrati.

Postime të ngjashme

Shabani: Gabimi në mesazh nuk është i MASH-it por operatorëve celularë!

Dafina Vidishiqi

Ahmeti për ditën e çlirimit të Republikës së Kosovës: Shteti i Kosovës po ecë përpara

Dafina Vidishiqi

Rënia e lindjeve, shqetësuese në Kërçovë! Për 5 vite numri është përgjysmuar

Dafina Vidishiqi

Zaev hap zyrë në Strumicë për takime me qytetarë

Dafina Vidishiqi

Të hënën fillon regjistrimi në shkollat e mesme

R Zh

MASH: Shkollat nuk guxojnë të marrin para për dëftesat, kjo është në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...