Varhelyi: Të përshpejtohet procesi i zgjerimit në BE për vendet e Ballkanit Perëndimor

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe komisionari për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi morën pjesë në Samitin e Ballkanit Perëndimor për Procesin e Berlinit.

 

Samiti mblodhi së bashku për tetë herë kryetarët e shteteve ose qeverive nga Ballkani Perëndimor dhe homologët e tyre nga nëntë shtete anëtare të BE-së, përfaqësues të nivelit të lartë të BE-së dhe Britaninë e Madhe për të përparuar në bashkëpunimin e tyre rajonal dhe agjendën e integrimit evropian.

Takimi virtual u organizua nga kancelarja Merkel, ndërsa në fjalën e tij komisionari Varhelyi vuri theksin te procesi i integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor, duke kërkuar që të përshpejtohet procesi i zgjerimit.

“Angazhim për bashkëpunim e mbështetje për rajonin. Mbështetje në rimëkëmbjen pas pandemisë. Të përshpejtohet procesi i zgjerimit. Ballkani luan rol kryesor për Evropën”, tha komisionari Varheyli.

Related posts

Andin Hoti: Të pagjeturit të jenë kusht për marrëveshjen finale

D V

Nga 19 korriku Zvicra zbut masat për kosovarët

N E

Osmani: Tani është koha që ti bindim shtetet tjera të mirarojnë një rezulutë të ngjajshme edhe për Kosovën

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com