Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Varianti i ri i Covid-19 në Kosovë, a ka IKSHPK kapacitete për ta zbuluar këtë lloj të virusit?

Në Kosovë ka më shumë se një javë që kurë janë konfirmuar disa raste me variantin e ri të Covid-19. Zbulimi i tyre u bë në një Klinikë në Berlin.

Kjo ngase Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ende nuk ka kapacitete për të identifikuar variantet e reja të COVID-19.

Përmes analizës mikrobiologjike të sekuencionimit gjenetik, mund të konfirmohen variantet e reja të koronavirusit si dhe rastet e rinfektimit.

Mirëpo, ky lloj shërbimi mikrobiologjik ende nuk është funksionalizuar, ani se pajisja për këtë punë është siguruar dhe gjendet në IKSHPK.

“Do të kërkojë disa javë apo edhe muaj që të hyjë në funksion, është niveli më i lartë i shërbimeve mikrobiologjike. Ne kemi arritur që në fundin e vitit të kaluar ta kemi sekuencionerin e gjeneratës së ardhshme,” deklaroi Xhevat Jakupi, Drejtor i Laboratorit të Mikrobiologjisë, IKSHPK.

Por, ende nuk dihet se kur do të arrijnë testet e tilla në IKSHPK, megjithatë ky institucion është në proces të sigurimit të tyre.

Postime të ngjashme

Infektologu Tolaj tregon se pse po infektohen të vaksinuarit kundër COVID-19

D V

Nesër mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden

D V

Kurti, letër falënderimi kryeministrit të Kroacisë: Kosova do të mbajë zemrën dhe derën hapur për miqtë si ju

D V

Loja me kthimin e rasteve në rigjykim, dy dekada në kërkim të drejtësisë

D V

Italia me masa të reja antiCOVID, kufizime për qytetarët që udhëtojnë në këtë shtet

D V

Ambasadorja sllovene: Pres me padurim thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...