Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Vasilev: Politika jonë ndaj Maqedonisë së Veriut duhet të ndryshohet rrënjësisht

Sofje, 4 janar – “Meqenëse Bullgaria ishte e para që njohu Republikën e Maqedonisë gati 30 vjet më parë dhe bëri gjithçka që ishte e mundur për të vendosur veten si një shtet i pavarur, atëherë dështimi i ‘politikës sonë maqedonase’ dhe pamundësia e krijimit të marrëdhënieve të ngushta të bashkëpunimit është e dukshme,” tha politikologu bullgar Nikolai Vasilev për Radion Kombëtare Bullgare.

Sipas tij, vitet e fundit historianët e tyre, të cilët janë “agjentë të Sigurimit të Shtetit”, kanë krijuar në media “një imazh shumë të rremë të asaj që po ndodh në Maqedoni”.

Politika e Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut duhet të ndryshojë rrënjësisht, beson shkencëtari politik.

“Shumë gjëra janë humbur. Nuk do të ndodhë ajo që duan nacionalistët bullgarë, që dikush të thotë papritmas, historia ishte, e tillë, e tillë dhe e tillë. “Është një proces që duhet të jetë shumë më gjithëpërfshirës,” tha Vasilev.

Sipas tij, nuk mund të presim që komisioni historik të zgjidhë papritur mosmarrëveshjet, të cilat janë më shumë se një shekullore.

Postime të ngjashme

Rregullatori evropian i ilaçeve paralajmëron për kujdes me vaksinën ruse

T E

Azeski: Pjesëmarrja e arsimit në Buxhet të rritet prej 3,5 në 5 për qind

T E

Mos punimi të dielën do të shkaktojë humbje financiare, si dhe vende të punës

R Zh

Izet Mexhiti tërhiqet nga pozita koordinator i grupit të deputetëve të BDI-së

T E

Ramazani sërish në orë policore?!

T E

Shkaku i Bullgarisë, Shqipëria le pas Maqedoninë e V. në rrugën drejtë BE-së

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...