Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Vazhdojnë luftimet Azerbajxhan-Armeni

Armenia dhe Azerbajxhani janë duke luftuar tash e 19 ditë rreth territorit kontestues të Nagorno-Karabakut.

Të dy palët akuzuan njëra-tjetrën për bombardimin e zonave civile brenda natës.

Gjatë bisedimeve në Moskë më 9 tetor, Azerbajxhani dhe Armenia ranë dakord për një armëpushim dhe vendimi hyri në fuqi të shtunën, 10 tetor, për arsye humanitare, me qëllim shkëmbimin e të burgosurve dhe gjetjen e trupave të të vrarëve në luftime. Përkundër kësaj, sulmet vazhduan.

Ministria e Punëve të Jashtme e Azerbajxhanit raportoi mbi përpjekjet e Armenisë për të marrë disa pozicione gjatë natës, por që pas përpjekjeve të pasuksesshme, u bombarduan vendbanimet civile në rajonet e Agdam, Ajabadi, Goranboi dhe Tatar.

Nga ana tjetër, mediat publikuan foto të spitalit që u shkatërrua gjatë sulmit në Azerbajxhan.

Ministria e Jashtme e rajonit të Nagorno-Karabakut raportoi se mosnjohja e mëtejshme e aleancës trepalëshe midis Turqisë, Azerbajxhanit dhe ‘terroristëve ndërkombëtarë’, nga bashkësia ndërkombëtare, mund të çojë në pasoja të pariparueshme jo vetëm për Kaukazin Jugor, por edhe jashtë këtij territori.

Postime të ngjashme

Nis shitja e testeve të shpejta COVID-19 në supermarketet gjermane

S.B.

Situatë alarmante në Bosnjë dhe Hercegovinë, 38 të vdekur nga Covid-19

S.B.

Izraeli rihap ekonominë, pasi vaksinoi gati 40% të popullsisë

S.B.

Rrugët e Libanit në tym e zjarr për të shtatën ditë me radhë

S.B.

Papa Françesku përfundon vizitën 4 ditore në Irak: Gjithmonë në zemrën time

S.B.

Në Danimarkë zbulohen 31 lloje të ndryshme të COVID

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...