Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Vazhdon dhe sot debati në Parlament mbi rebalancin e Buxhetit

Zhurnal Ads

Shkup, 31 tetor – Në Kuvend sot pritet të vazhdoj debati për ribalansin e Buxhetit, i cili sillet për shkak të krizës së kovid-19 dhe nga miratimi i të cilit varet fillimi i realizimit të pakos së katërt të masave për përballje me pasojat nga kovid kriza në vlerë prej 470 milionë euro.

Gjatë debatit, opozita ka dhënë vërejtje se shpenzimet janë historike në nivel më të lartë, realizimi i investimeve kapitale në nivel më të ulët, ndërsa paratë e parapara në tre pakot e masave ekonomike deri më tani nuk janë realizuar në tërësi, ndërsa deputetët nga shumica qeveritare qëndruan në mbrojtjen e ribalansit të propozuar dhe apeluan për mbështetjen e tij.

Zëvendësministri i Financave, Dimitar Kovaçevski në debatin theksoi se kjo është kriza më e madhe e cila ka ndodhur në një moment dhe ka bërë ulje të BPV-së të pjesës më të madhe nga të gjitha ekonomitë në botë dhe të gjitha shtetet i kanë rritur deficitet e tyre dhe borxhet publike.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Georgievski shkeli marrëveshjen për nxënësit e Idrizovës, nuk u bë as shkolla e as paralelja shqipe

Z H

495 pacientë me Covid po kurohen në spitalet e Shkupit

Z H

ASH këmbëngul për ligjin për shtetësinë! Aziri: Spasovski po dëshmon se në esencë mbetet nacionalist

Z H

Librat e dëmtuar presin gjeneratën e re, mësueset: I bëjmë kopje njësitë mësimore

T E

EVN Maqedoni realizoi aksion për donacione të Vitit të Ri nëpër të gjithë territorin e vendit

Z H

Filloi pastrimi i deponisë ilegale në Vizbeg, i vihet zjarri në prani të ministrit Nuredini!

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...