Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Vazhdon gjykimi për “27 prillin”, pritet të dëshmojnë 15 deputetë

Shkup, 4 shtator – Zhurnal.mk – Gjykimi për organizuesit e ngjarjeve të 27 prillit në Kuvend duhet të vazhdojë sot me marrjen në pyetje të dëshmitarëve të propozuar nga mbrojtja e ish-spikerit të Kuvendit, Trajko Veljanovski, pasi që seanca paraprake e mbajtur më 26 gusht përfundoi me prezantimin e dëshmive materiale.

Në sallën e gjykatës sot pritet të dëgjohen 15 deputetë, mes të cilëve Trajço Dimkov, Ivan Stroillkoviq, Ljupço Dimkovski, Lilljana Kuzmanovska, Dragan Danev, Pançe Minov, Bllagoja Despotovski dhe të tjerë.

Me propozim të ish-spikerit të Kuvendit, Trajko Veljanovski, në seancën e fundit më 26 gusht u prezantua video material nga vazhdimi i mbledhjes konstituive të Kuvendit më 27 prill 2017.

Rasti ndodhet në procedurës dëshmuese dhe e udhëheqë gjykatësi Ilia Tërpkov.

Të akuzuar në këtë lëndë janë ish-kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski, ish-ministrat e Transportit dhe Lidhjeve dhe i Arsimit, Mile Janakievski dhe Spiro Risdtovski, si dhe ish-drejtori i DSK-së, Vlladimir Atanasovski.

Ata ngarkohen se kanë kryer vepër penale “rrezikim terrorist të rendit kushtetues dhe sigurisë”./Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Vaksina, Sofijanova: Na mbron nga virusi korona

R Zh

Gjorgjia Sajkoski do ta udhëheqë shtabin zgjedhor të VMRO-DPMNE-së në zgjedhjet e ardhshme lokale

R Zh

Komunës së Çairit / Deri më tani janë vaksinuar 91 mësimdhënës/e dhe 58 edukatore

R Zh

Bullgari, konstituimi i kuvendit më 15 prill

R Zh

Zjarrfikësit e Shkupit vaksinohen kundër Covid-19

R Zh

“Drejtësia” s’do marrëveshje me sopotasit

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...