Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Vazhdon gjykimi për “27 prillin”

Shkup, 1 shkurt – Me dëgjimin e dëshmitarëve të propozuar nga mbrojtjes, sot në Gjykatën themelore publike në Shkup duhet të vazhdojë gjykimi për organizuesit e ngjarjeve në Kuvend më 27 prill të vitit 2017.

Në seancën e sotme janë thirr disa dëshmitarë, të propozuar nga mbrojtja e Spiro Ristovskit.

Ngjarja ndodhet në procedurë dëshmuese dhe e udhëheqë gjykatësi Ilija Tërpkov, ndërsa përfaqësuese e aktkauzës është Vilma Ruskovska.

Të akuzuar në këtë lëndë janë ish-kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanoski, ish-ministrat e Transportit dhe Lidhjeve dhe Arsimit, Mile Janakieski dhe Spiro Ristovski, si dhe ish-drejtori i DSK-së, Vlladimir Atanasovski.

Ata ngarkohen se kanë kryer vepër penale “rrezikim terrorist të rendit kushtetues dhe sigurisë”. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Ende ka disa vatra aktive të zjarrit në rajonin e Kumanovës

Z H

Pa energji elektrike banorët e Studeniçanit dhe të Karposhit

Z H

MSH: Dje janë vaksinuar 12.939 qytetarë

Z H

Maqedonia me mungesë të zjarrfikësve, automjeteve, aeroplanëve e helikopterëve

Z H

Për të kaluar në Tabanoc pritet deri 40 minuta

Z H

Moti sot me diell dhe shumë i nxehtë, temperaturat deri 42 gradë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...