Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Vazhdon gjykimi për organizatorët e 27 prillit, pritet të dëshmojë edhe Talat Xhaferi

Zhurnal Ads

Shkup, 18 shtator – Zhurnal.mk – Në Gjykatën Themelore Penale në Shkup sot duhet të vazhdojë gjykimi për organizatorët e ngjarjeve të 27 prillit të vitit 2017 në Kuvend. Në propozim të mbrojtjes duhet të dëgjohen tetë deputetë nga ish përbërja mes të cilëve edhe Talat Xhaferi.

Rasti gjendet në procedurë dëshmuese dhe në seancën e fundit në propozim të mbrojtjes të ish spikerit të kuvendit Trajko Veljanovski, u dëgjuan disa deputetë, mes të cilëve edhe Ilia Dimokovski, Bllagoj Despotovski, Vesna Damçevska Ilievska dhe Vesna Pemova.

Lëndën e udhëheq gjykatësi Ilia Tërpkov, kurse përfaqësues i aktakuzës është Vilma Ruskovska.

Të akuzuarit në këtë rast janë ish-kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanoski, ish-ministrat i Transportit dhe Lidhjeve dhe Arsimit, Mile Janakievski dhe Spiro Ristovski, si dhe ish-drejtori i DSK-së, Vladimir Atanasovski. Ata akuzohen për krimin “rrezikim terrorist i rendit dhe sigurisë kushtetuese”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Spasovski: Gruevski do të kthehet dhe do ta vuajë dënimin me burg

Z H

Intensiteti i trafikut mesatar jashtë mjediseve urbane

T E

“Megjashi”: 42 për qind e fëmijëve ndjehen të diskriminuar

T E

Dokumentar: Çfarë është NATO?

Z H

Dezinformatat problem shtesë në përballjen dhe mbrojtjen nga Covid-19

E.E.

Nuk mbajtën maska, MPB “i djegë” funksionarët e BDI-së me nga 20 euro gjobë

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...