Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Vazhdon gjykimi për rastin “Target-Fortesa”

Shkup, 2 tetor, zhurnal.mk – Në Gjykatën Themelore Shkup sot duhet të vazhdojë gjykimi për aferën për përgjimin, e njohur në opinion si “Target-Fortesa”.

Rasti ndodhet në procedurë dëshmuese dhe po dëgjohen dëshmitarët, të propozuar nga prokuroria.

Në seancën paraprake, dëshmitë e tyre i dhanë disa dëshmitarë, mes të cilëve politikanë dhe gazetarë, të cilët folën për atë se kur dhe si kanë marrë vesh se kanë qenë cak i ndjekjes ilegale të komunikimeve.

Të akuzuar në këtë lëndë janë ish-drejtori i DSK-së, Sasho Mijallkov dhe ish-ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska dhe disa të punësuar në ish-DSK-në, të cilët ngarkohen për përgjim ilegal të mbi katër mijë numrave të telefonit në periudhën mes viteve 2008 dhe 2015.

Procesin gjyqësor e udhëheqë gjykatësja Xheneta Begtoviq, ndërsa aktakuza përfaqësohet nga prokurorët Trajçe Pelivanov, Lençe Ristovska dhe Artan Ajro.

Gjykimi rreth lëndës “Target-Fortesa” ka filluar më 22 dhjetor të vitit 2017.

Postime të ngjashme

Teuta Arifi inspekton nga afër punimet në Çarshinë e Epërme

Dafina Vidishiqi

Të shtëna me armë zjarri në Çarshi të Shkupit

Dafina Vidishiqi

Hungaria hapi Konsullatë në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

RMV, padi ndaj tetë personave për armëmbajtje, terrorizëm e luftime për ISIS në kuadër të rastit “Qelia”

Dafina Vidishiqi

Filipçe: Në shtator, nxënësit mund të kthehen në bankat e tyre

Dafina Vidishiqi

Zaev: Te ne kanë ndikim forca dhe palë të treta

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...