Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Vdekjet katër herë më të larta se fqinjët, mjekët suedezë të irrituar

Mjekët në Uppsala, rajoni suedez i goditur më së shumti nga Covid-19, thanë për CNN se janë të irrituar me mungesën e masave më të ashpra të koronavirusit, si dhe me suedezët që nuk iu përmbahen rekomandimeve të qeverisë.

“Masat e detyrueshme në vende të tjera, rezultuan efektive në uljen e përhapjes”, tha dr. Rafael Kawati, kreu i kujdesit intensiv në Spitalin Universitar të Uppsala-s.

Suedia është në një valë të dytë të pandemisë dhe ky është një skenar që autoritetet shëndetësore shpresonin ta shmangnin, duke theksuar përgjegjësinë personale mbi bllokimet e detyrueshme.

Megjithatë, vendi ka regjistruar tani më shumë se katërfishin e vdekjeve nga Covid-19 sesa tre fqinjët e tij nordikë së bashku.

“Vala e dytë “nuk është një befasi”, tha Kawati. “Ne duhet të ishim në gjendje të bënim shumë më mirë se kaq.”

Qeveria suedeze ka shtrënguar masat, por vetëm në rekomandim, jo me një urdhër të qartë.

Postime të ngjashme

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

Republikanët në SHBA bllokojnë projektligjin për reforma zgjedhore

Bekim Laçi

Miliona persona u kthyen në milionerë gjatë pandemisë

Bekim Laçi

Polici amerikan nuk ndahet së qari pasi u detyrua ta vrasë 19-vjeçaren – familja “ia fal gjakun”

Dafina Vidishiqi

Fauci: Varianti Indian, kërcënimi më i madh në luftën kundër Covid-19

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...