Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Vdes gruaja e Adem Demaçit

Në moshën 79 vjeçare ka vdekur gruaja e veprimtarit Adem Demaçit, Xhemajlije Hoxha Demaçi.

Lajmin e ka bërë të ditur nëpërmjet një statusi në Facebook, një nga familjarët e Adem Demaçit, Gëzimi, i cili ka thënë se ajo ishte një nënë e madhe.

“Lamtumirë tezja Xhemajlije. Ti ishe një Nënë e madhe, me gjithë ato vuajtje por nuk u dorëzove asnjëherë. Zoti të shpërbleftë me xhenet”, ka shkruar ai.

Ishte fillimi i viteve ’60-ta, kur Adem Demaçi, u martua me Xhemajlie Hoxhën. Por disa vjet pas martesës dhe lindjes së dy fëmijëve, Abetares dhe Shqiptarit, Demaçi arrestohet nga shteti i atëhershëm jugosllav.

Pos përcjelljes, marrjes në pyetje, diskriminimit Xhemajlien që punonte si mësuese në Prilluzhë të Vushtrrisë, e larguan nga puna.

Mësuesen e rrallë shqiptare e kthyen në pastruese në të njëjtën shkollë. Por gruaja e atdhetarit të madh nuk u dorëzua. Ajo vazhdoi t’i rrisë fëmijët derisa Demaçi po vuante dënimin “për veprimtari armiqësore” kundër Jugosllavisë.

Postime të ngjashme

BE do të sigurojë vaksina shtesë për Kosovën

N E

Driton Selmanaj : LDK gaboi që e votoi Vjosa Osmanin

N E

SHBA dhe Britania e Madhe: Duhet të rishikohet roli i UNMIK-ut në Kosovë

N E

Donika Gërvalla para Këshillit të Sigurimit: Babain ma ka vrarë regjimi i Beogradit, pavarësia punë e kryer

N E

Osmani falënderon Japoninë për mbështetjen në fushën e shëndetësisë

S.B.

Haxhiu tregon se a do të konfiskohet edhe pasuria e qytetarëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...