Agjencia Zhurnal.mk

Vdes në moshën 47 vjeçare anëtari i hip-hop grupit “The Roots”, Malik B

Reperi Malik B, një anëtar i gjatë i grupit pionier të hip hopit “The Roots”, ka vdekur në moshën 47 vjeçare.

Banda njoftoi vdekjen e tij të mërkurën në Instagram në një postim ku shfaqet një fotografi e Malik me bashkëthemeluesit e “The Roots”, Black Thought dhe Questlove, shkruan DailyMail.

“Jemi me zemër të rëndë dhe sy të përlotur që ne t’ju informojmë me keqardhje për ikjen e vëllait tonë të dashur dhe anëtarit të Roots, Malik Abdul Basit”, thuhet në postimin e tyre.

“Mund të mbahet mend për përkushtimin e tij ndaj Islamit, vëllazërimin e tij të dashur dhe inovacionin e tij si një nga MC-të më të talentuar të të gjitha kohërave”, thuhej në njoftim.

“Ne kërkojmë që ju të lutemi të respektoni familjen e tij dhe familjen e zgjeruar në kohën tonë të zisë për një humbje kaq të madhe”, shkruan tutje “The Roots”.

Grupi nuk e përmendi shkakun e vdekjes së reperit në njoftimin e tij.

Vdekja e Malikut u konfirmua nga kushëriri i tij Don Champion në Twitter.

“Vajtoni sot kushëririn tim të dashur. Ai ishte aq i talentuar dhe kishte një zemër të madhe. Ende mbaj mend kur ai dhe ‘The Roots’ po fillonin”, shkroi ai në Twitter.

Malik (emri i plotë: Malik Basit) u lind në Filadelfia dhe u bashkua me ‘The Roots’ menjëherë pasi shoku i tij reperi Black Thought dhe bateristi Questlove themeluan grupin në fund të viteve 1980, dhe ai ishte i vetmi anëtar i përhershëm përveç themeluesve për vitet e ardhshme.

Pasi nuk arritën të tërhiqnin shumë vëmendjen në Filadelfia, grupi u zhvendos në Londër, ku ata publikuan albumin e tyre të parë.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...

Regjistrim Domain, Ueb Hosting, Uebfaqe për kompaninë tuaj, vetëm për    273 euro

error: Content is protected !!