Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Vdes në Tiranë shkrimtari Adem Istrefi

Pasditen e së hënës ka vdekur shkrimtari i njohur shqiptar, Adem Istrefi.

Varrimi i tij do të bëhet të martën në Tiranë.

Adem Istrefi ka lindur më 14 mars në fshatin Strellc i Epërm të Deçanit. Në moshën 14-vjeçare kishte ikur nga vendlindja për në Shqipëri ku studimet e larta i kreu në Universitetin e Tiranës për Gjuhë dhe Letërsi shqipe. Ai ka punuar edhe si redaktor në revistën “Nëntori”.

Ishte ndër poetët më të shquar shqiptarë. Publikimin e vëllimeve të tij poetike e nis që në vitin 1967 me “Net Kosovare” për të vazhduar më tej: “Mëngjesi i së nesërmes” (1969), “Dritaret e fjalës” (1972), “Gjerdan lirie”, (1977), “Pasha këte dhe” (1982), “Në shuplakë të ditëve shkrova” (1986), “Një zog midis meje e diellit” (1989), “Pa therra në fyt” (1995) “Arti i vdekjes bukur” (2004)

Kurse në prozë është paraqitur me romanet “Lëshoma hisen e diellit” (1984), “Lemeria” (1992), “Kallukanxha” (2001), “Nganjëherë bëja me sy vdekjes” (2004), “Askundia” (2004) dhe më përmbledhjen e tregimeve me titull “S’mund t’i lija pa folë” (1989).

Postime të ngjashme

Stefoska: Kemi dërguar një letër interesi për programin e ri të BE-së për kulturë

Zekirija Haxhiu

Vdes Lisa Banes, nuk i mbijetoi plagëve të aksidentit

Lea Muslija

Evropa zë vendin kryesor në “Cartoon Xira 2021”

Lea Muslija

Inaugurohet biblioteka e Nju Jorkut

Lea Muslija

Mjeshtri shqiptar që bën drurin të nxjerrë tinguj në skenat e mëdha botërore

Lea Muslija

Në Tetovë u mbajt edicioni VIII i manifestimit kulturor “LIDHJA NA BASHKON”

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...