Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Vdes shkrimtarja e mbijetuar e Holokaustit, Ruth Klueger

Studiuesja dhe shkrimtarja austriake Ruth Klueger, e njohur më shumë për një liber feminist në kohën e saj në kampet naziste, vdiq në Kaliforni, theksoi shtëpia e saj botuese ”Zsolnay”, në Vjenë.

Klueger vdiq në moshën 88-vjeçare, pas një sëmundjeje të gjatë.

Kur ishte 60 vjeçe, Klueger botoi një autobiografinë më të shitur të përkthyer në 10 gjuhë, duke përfshirë dy versione në anglisht me titull “Still Alive” dhe “Landscapes of Memory”.

Kujtimet japin një perspektivë feministe mbi Holokaustin dhe Luftën e Dytë Botërore, pasi Klueger theksoi se ”si gratë ishin shënjestra e mizorive naziste”.

Vajza e një mjeku dhe infermiereje hebreje, Klueger emigroi në SHBA pas luftës dhe u bë një studiuese e letërsisë gjermane.

Në vitin 2016, Klueger iu drejtua parlamentit gjerman për të përkujtuar viktimat e krimeve naziste. Në fjalën e saj ajo tha se e pranoi ftesën për shkak të qëndrimit mikpritës të Gjermanisë ndaj refugjatëve nga Siria dhe gjetkë.

“Si një e mbijetuar e Holokaustit, ajo ishte një grua bindëse dhe me ndikim që qëndroi fort kundër antisemitizmit, racizmit dhe ksenofobisë,” theksoi presidenti austriak Alexander van der Bellen në një deklaratë/DPA.

Postime të ngjashme

“Berlinale 2021” në modusin e pandemisë

S.B.

Gani Mehmetaj fiton çmimin ‘Kadare’ për vitin 2020

S.B.

Ndahen “Golden Globes”, ja filmat që triumfuan këtë vit

S.B.

“Ua dedikojmë këtë film shqiptarëve, një prej kombeve më mikpritës”

S.B.

366 filma në garë për “Oscar”

S.B.

“Golden Globes” Fituesit do t’i presin trofetë nga shtëpitë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...