Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Vdes shpikësi i teknologjisë së materialit të papërshkueshëm nga uji

Inxhinieri i kimisë, Robert W. Gore, i cili shpiku teknologjinë e materialit të papërshkueshëm nga uji Gore-Tex ndërsa punonte për kompaninë e babait në Maryland, SHBA, ka vdekur në moshën 83 vjeçare.

BBC shkruan se ky material i papërshkueshëm nga uji u prezantua në treg në vitin 1976 dhe gjendet në shumë produkte të tjera.

Kompanitë WL Gore & Associates, CEO e të cilave është amerikani, njoftoi se Gore vdiq të enjten pas një sëmundje të gjatë, transmeton Telegrafi.

Gore lindi në Utah ku përfundoi studimet pasuniversitare në Universitetet e Delawares dhe Minnesotas, pas së cilës filloi të punojë për WL Gore & Associates, themeluar në vitin 1958 nga babai dhe xhaxhai i tij.

Në laboratorin e kompanisë së vitit 1969, ai zbuloi një formë të re të polimerit dhe babai i kërkoi të hulumtonte një mënyrë të re për prodhimin e shiritit hidraulik. Robert Gore zbuloi se shtrirja e një materiali të quajtur PTFE polimeri, krijon një strukturë mikroporoze.

Një material që përmbante miliarda vrima më të vogla se pikat e ujit filluan të prodhohen, duke e bërë atë të papërshkueshëm nga uji, por që mund të merrte frymë, pas së cilës u emërua Gore-Tex.

Midis shumë aplikacioneve, Gore-Tex përdoret gjithashtu edhe në prodhimin e pajisjeve mjekësore, të tilla si copa zemre, pastaj për prodhimin e telave të kitarës, kostumeve hapësinore dhe çantave me vakum.

Postime të ngjashme

Microsoft njofton datën kur do t’i jep fund mbështetjes për Windows 10

Dafina Vidishiqi

Samsung hyn në Evropë me marrëveshjen me rrjetin 5G të Vodafone në Britani

Lea Muslija

Panel diskutim për teknologjinë 5G

Zekirija Haxhiu

Këto 6 gjëra nuk duhet t’i ndani asnjëherë në mediat sociale

Dafina Vidishiqi

Edicioni i 9-të i ICT Awards shpall fituesit, një dekadë teknologji që flet shqip

Dafina Vidishiqi

Harrojeni futjen në oriz: Nëse telefoni juaj është lagur dhe nuk do të ndizet – ja se çfarë duhet të bëni!

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...