Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Vdes skenaristi i famshëm amerikan, William Blinn

Zhurnal Ads

William Blinn, skenaristi prapa filmave televizivë jashtëzakonisht të njohur si “Brian’S Song”, “Roots”, si dhe filmit “Purple Rain” me protagonist Princin, vdiq në moshën 83 vjeçare.

Ai ka ndërruar jetë në mënyrë natyrale në shtëpinë e tij në Burbank, Kaliforni, sipas një njoftimi të bërë nga vajza e tij, Anneliese Johnson.

Blinn kishte fituar një çmim ‘Emmy’ për “Brian’s Song”, duke u cilësuar si një nga filmat më të shikuar të asaj kohe.

I njëjti po ashtu është i njohur për punën e tij në “Roots” dhe për shumë filma të tjerë.

Blinn ishte modest për arritjet dhe vlerësimet që mori, sipas vajzës së tij, me një jetë të lumtur që ai i dha edhe familjes së tij.

Ai vazhdoi krijimin dhe prodhimin e shfaqjeve televizive mes tyre; “Starsky & Hutch”, “Rookies” dhe “Pensacola: Wings of Gold”, në një karrierë që zgjati pesë dekada.

William dhe Albert Magnoli ndërkohë shkruajtën së bashku “Purple Rain” në vitin 1984.

Skenaristi i mirënjohur përveç vajzës ka lënë pas vetes edhe një djalë të quajtur, Chris.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Almeda Abazi zbulon gjininë e foshnjës, tregon se bashkë me Tolgahan po presin një vajzë

S.B.

Georgina Rodriguez sërish zgjedh të vishet nga kreatorja Lia Stublla

S.B.

Anxhelina Hadërgjonaj nis xhirimet e “No Drama”

S.B.

Këngëtari Alil Kerkuti për ditëlindjen e tij dhuron një super këngë

admin

Amanda Holden me dedikim romantik për bashkëshortin në 12 vjetorin e martesës së tyre

S.B.

Luana Vjollca shkëlqeu me fustanin në vlerë 2200 euro në emisionin e fundit

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...