Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Veliaj dhe Rama inaugurojnë shtëpinë e rindërtuar në Lanabregas

Behar Lana, i cili një vit më parë humbi shtëpinë në tragjedinë e 26 Nëntorit, sot ka marrë çelësat e shtëpisë re, të ngritur nga e para falë procesit të Rindërtimit. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, sëbashku me Kryeministrin Edi Rama e nisën ditën sot në familjen e Beharit, në Lanabregas, ku, kryebashkiaku Veliaj, i dorëzoi kryefamiljarit edhe aktin e marrjes në dorëzim të banesës së re.
“Në këtë komunitet ne kemi 235 raste. Ky është vetëm i loti i parë me 40 shtëpi,” u shpreh Veliaj duke shtuar se më pas do të vijohet edhe me urbanizimin e të gjithë kësaj zone informale. “Këtu do fillojmë edhe me urbanizmin. Një pjesë e madhe ka qenë zonë informale, kështu që tani që po mbarojmë këto shtëpitë kryesore, kemi ecur goxha dhe me legalizimin, do vijojmë dhe me urbanizimin,” tha Veliaj.
Sa i përket procesit të rindërtimit të banesave kolektive, i cili në Tiranë është i përqendruar në dy lagje të reja moderne, kryetari Veliaj tha se javën e ardhshme, me të mbaruar procesi i plotë i shpronësimeve, do të nisë puna në terren edhe në zonën e Kombinatit, ashtu si në lagjen 5 Maji.

Postime të ngjashme

Rama në France 24: Presim dritën jeshile për negociatat

Lea Muslija

Rama zgjohet mes alpeve shqiptare: Mirmëngjes! (VIDEO)

Lea Muslija

Sot hapen kufijtë Shqipëri-Greqi

Lea Muslija

“Asnjë rast me COVID në Tiranë”, Manasterliu publikon shifrat: Ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në vend

Dafina Vidishiqi

Vetëm tri raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Dafina Vidishiqi

Ndihmës Sekretari i Shtetit Reeker do të vizitojë Italinë, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...