Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Velkovski: Ka premtime nga VMRO-DPMNE-ja për zhbllokim edhe të ligjeve tjera

Shkup, 14 prill, Zhurnal.mk – Deputeti i LSDM-së Dime Velkovski pret që kryetari i parlamentit Talat Xhaferi të caktojë seanca së shpejti për të miratuar ligjet nga paketa e pestë e aktivizimit, një ligj nga grupi i katërt i masave, por edhe zgjidhje dhe vendime të tjera ligjore.

“Ka pasur amendamente, sepse datat nuk përkojnë me zgjidhjet e zgjeruara ligjore. Sot, Komisioni miratoi një ligj nga pakoja e katërt e ligjeve, dhe kjo është më shumë se 20,000 qytetarë që të marrin gjashtë mijë denarë në fonde të pakthyeshme. Dhe dy ligje nga paketa e pestë e masave që kapin shumën mbi 160 milion euro. Jam i kënaqur të them se VMRO-DPMNE dhe Aleanca kanë rënë dakord të zhbllokojnë këtë proces, i cili është më se i nevojshëm për biznesmenët dhe të vetëpunësuarit”, tha Velkovski.

Ai theksoi se ligjet e tjera janë bllokuar në procedurën parlamentare, dhe midis tyre, siç tha ai, janë ndryshimet në ligjet për personelin administrativ, arsimin e lartë, të brendshmet, marrëdhëniet e punës, kujdesin shëndetësor, etj. Për këto ligje, thotë Velkovski, ekziston një gjendje shpirtërore dhe një premtim nga VMRO-DPMNE për t’u zhbllokuar. Për secilin prej tyre ka parashtruar nga qindra amendamente.

Postime të ngjashme

Ministri Hoxha viziton zyrat e reja të Njësive Rajonale të MBPEU dhe AUV

Z H

Publikohet thirrje publike për përmirësimin e efikasitetit energjetik të objekteve komunale

Z H

Hiqen pengesat, pas 14 muajsh u rihap kufiri me Greqinë

B L

Presidenti kundër qeverisë, nuk dekreton ligjin për ndërtimet ilegale që u votua në Kuvend

B L

Pendarovski u takua me Zef Mazin, kryenegociatori i Shqipërisë me BE-në

B L

Dixhitalizimi: “Nxënësit do të mësojnë nga tekste të printuara nuk do të rrinë para kompjuterit”

B L

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...