Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Vendi i dytë më i populluar në botë gati të nisë vaskinimin kundër Covid

Pas Britanisë së Madhe, Argjentinës dhe El Salvador, vaksina e universitetit të Oxfordit është autorizuar për përdorim emergjent edhe në Indi. Vendi i dytë më i populluar në botë, pritet të fillojë një program masiv të imunizimit brenda një jave.

Rregullatori i barnave në Indi e përcaktoi efektshmërinë e vaksinës së Astrazenecas në vlerën 70.42%, ndërsa në Europë pritet që vaksina kandidate të autorizohet më 6 janar edhe pse Agjensia Europiane e barnave nuk e ka kursyer skepticizmin duke argumentuar se nevojiten më shumë prova shkencore.

Ndërkohë në Britaninë e Madhe, shkencëtari që drejton programin e vaksinimit ka deklaruar se duhet zgjatur hendeku midis dy dozave, duke këmbëngulur se është më efektive. Profesori Jonathan Van-Tam është shprehur se pritja 12 javë midis dy injeksioneve në vend të tre që janë kërkuar aktualisht, do të mbrojë ata që janë më të rrezikuar nga Covid-19. Ekspertët britanikë bëjnë thirrje që dozat e para të vaksinës të injektohen në sa më shumë njerëz, në kohën më të shkurtër të mundshme.

Deri më tani, Izraeli është vendi i parë në botë që ka vaksinuar më shumë se një të dhjetën e popullsisë në më pak se dy javë pas fillimit të fushatës së vaksinimit me produktin e kompanive Pfizer dhe BioNTech.

Postime të ngjashme

Qeni robot që do të ndihmojë policinë

T E

Izraeli ndihmon me vaksina anti-Covid shtetet që do të hapin ambasada në Jerusalem

T E

Gjermania dënoi spiunin sirian të Bashar al-Assad për krime kundër njerëzimit

T E

Administrata e Bajdenit do të shpërndajë 25 milionë maska

T E

BE e ndarë rreth certifikatës për vaksinim

T E

Vijon rritja e shifrave në Itali, autoritetet i thonë jo hapjes së aktiviteteve argëtuese

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...