Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Vendi ku nuk ka rënë shi që 400 vjet

Rrethuar nga Oqeani Paqësor në perëndim, në veri me Bolivinë dhe Argjentinën në lindje, shkretëtira Atacama është një nga vendet me të veçanta të Kilit.

Shkretëtira Atacama një nga vendet me më pak reshje në botë njihet, gjithashtu dhe si vendi ku NASA kryen eksperimentet e saj në eksplorimin e hapësirës.

Për 400 vite rresht asnjë pike shiu nuk ra në këtë zonë deri në vitin 1971.Shkretëtira Atacama është regjistruar si vendi më i thatë në tokë dhe gjithashtu është vendi më i nxehtë në botë.

Kultura më e vjetër në botë u përket Chinchorros që jetonin në rajon. Rajoni, ku u gjetën mumiet fëmijë 7,000-vjeçare, gjithashtu ka një trashëgimi të shquar historike. Shkretëtira Atacama, e cila është 15 milion vjet e vjetër, ka rezerva të pasura argjendi.

Me zbulimin e argjendit, rajoni dëshmoi një luftë të përgjakshme midis Kilit dhe Bolivisë. Kili, i cili fitoi luftën midis 1879-1884, zgjeroi territorin e saj në veri. Përveç argjendit, Shkretëtira Atacama është gjithashtu vendi i depozitave shumë të pasura të arit dhe bakrit.

Për këtë arsye, Shkretëtira Atacama ka gjithashtu një rëndësi të madhe për ekonominë e Kilit. Ekziston një observator i madh hapësinor në shkretëtirën Atacama, e cila gjithashtu ka një vend të rëndësishëm në kërkimin shkencor.

Përveç kësaj, Shkretëtira Atacama në Kili është gjithashtu e njohur për të qenë një rajon ku NASA gjithashtu teston anijet kozmike. Ky është një nga aspektet e kësaj shkretëtire të gjerë që tërheq më shumë vëmendjen.

Atacama, gjeografia e të cilit krahasohet me Marsin, është gjithashtu një qendër e rëndësishme kërkimore shkencore për shkak të tokës që zotëron. NASA, e cila kryen kërkime dhe teste në rajon, përdor Atacama si një qendër përpara udhëtimit në hapësirë.

Mjegulla që formohet në rajonet e Shkretëtirës Atacama afër Oqeanit Paqësor shkakton reshje herë pas here. Sidoqoftë, e gjithë kjo nuk e ndryshon faktin se Atacama është gjeografia më e thatë dhe e nxehtë në botë.

Postime të ngjashme

Pas fotos së ëmbël të ditëlindjes së George fshihet pikëllimi i Kate Middleton

D V

Shikoni mirë dhe zbuloni nëse keni një çrregullim të rrezikshëm!

D V

Fotot e dasmës; Mbesa e Dianës martohet me milionerin 62-vjeçar

D V

Zbulohen për herë të parë sekretet e bërthamës së Marsit

D V

E pazakontë, babai i Meghan Markle do të hedhë në gjyq të bijën dhe princ Harryn për këtë arsye

D V

Ajo vendosi kamera në dhomë për të parë macet, por filmoi pronarin: Ai hyri në dhomën e gjumit dhe nuhati veshjet e saj

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...