Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Vendi në Amerikën e Veriut pa asnjë rast me coronavirus

Rastet me COVID-19 po rriten në shumë pjesë të Kanadasë, por një rajon – Nunavut, një territor verior – është një vend i rrallë në Amerikën e Veriut që mund të thotë se është pa coronavirus në komunitetet e tij.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, marsin e kaluar, ndërsa kufijtë nëpër botë po mbylleshin si pasojë e rritjes së rasteve me coronavirus, zyrtarët në Nunavut vendosën që edhe ata të mos rrezikonin.

Ata sollën disa nga rregullat më të rrepta të udhëtimit në Kanada, duke ndaluar hyrjen në pothuajse për të gjithë jorezidentët.

Banorët që kthehen në shtëpi nga jugu së pari do të duhet të kalojnë dy javë – në kurriz të qeverisë së Nunavut – në “qendra izolimi” – hotele në qytetet Winnipeg, Yellowknife, Ottawa ose Edmonton.

Rojet e sigurisë ishin vendosur në të gjithë hotelet, dhe infermierët kontrollonin shëndetin e të izoluarve.

Deri më tani, pak më shumë se 7,000 persona kanë kaluar kohë në këto qendra si një ndalesë në kthimin e tyre në shtëpi.

Por kjo nuk ka qenë pa sfida

Njerëzit janë kapur duke thyer izolimin dhe u është zgjatur qëndrimi, i cili pjesërisht ka kontribuar në kohë të herëpashershme të pritjes për të hyrë në disa nga qendrat.

Gjithashtu ka pasur ankesa në lidhje me ushqimin në dispozicion të atyre që janë të kufizuar atje.

Por, ndërsa infeksionet e coronavirusit u përhapën në të gjithë Kanadanë, dhe me numrin e rasteve në rritje përsëri, numërimi zyrtar i rasteve në Nunavut mbetet zero.

“Vendimi ‘mjaft drastik’ për të sjellë këto masa u mor si për shkak të cenueshmërisë së mundshme të popullsisë ndaj COVID-19 dhe sfidave unike të rajonit të Arktikut”, thotë zyrtari kryesor i shëndetit publik i Nunavut, Dr Michael Patterson.

Rreth 36,000 njerëz jetojnë në Nunavut, të lidhur nga Oqeani Arktik në veri dhe Territoret Veriperëndimore në perëndim, në 25 komunitete të shpërndara në dy milionë kilometra katrorë. Kjo është rreth tre herë më e madhe se Teksasi.

Por ndërsa izolimi mund të ndihmojë, ai gjithashtu mund të krijojë pengesa.

Shumica e komuniteteve nuk kanë kapacitet për të bërë testimin COVID-19 në nivel lokal, kështu që testet duhet të barten brenda dhe jashtë.

Në fillim, rezultatet e testeve mund të zgjasin një javë, që do të thotë “ju jeni me të vërtetë, shumë larg nga koha kur mund të identifikoni rezultatin dhe të përgjigjeni”, thotë Dr Patterson.

Dhe në këtë drejtim ka përpjekje në proces për të rritur kapacitetin e testimit dhe kohën e kthimit për rezultatet në territor.

Ka gjithashtu burime të kufizuara mjekësore në veri. Spitali i Përgjithshëm Qikiqtani i Kujdesit Akut me 35 shtretër në Iqaluit, kryeqytet, mund të trajtojë rreth 20 pacientë me COVID-19, vlerëson Dr Patterson.

Si po e kalon pjesa tjetër e Kanadasë?

Kanadaja si një e tërë arriti të frenonte valën e shpërthimit gjatë muajve të verës, përmes bllokimeve të plota në pranverë deri në një rihapje gjatë verës.

Deri në fund të javës së kaluar, kishte pasur 191,732 raste në të gjithë vendin dhe 9,699 vdekje.

Por me afrimin e motit më të ftohtë, infeksionet janë rritur ndjeshëm në shumë pjesë të vendit, të nxitura nga provincat mjaft të populluara të Quebec dhe Ontario, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Numri mesatar i njerëzve të dërguar në spital çdo ditë po rritet gjithashtu në vendet me më shumë raste, dhe zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar një rritje e madhe që ende ka potencialin për të mbingarkuar sistemin e kujdesit shëndetësor.

Për më tepër, infeksionet kanë filluar të kthehen në shtëpitë e kujdesit shëndetësorë.

Pjesë të Ontario dhe Quebec kanë sjellë përsëri disa masa bllokimi ndërsa përpiqen të vënë nën kontroll infeksionet.

Vendi mbetet ende në kapacitetin e kufizuar të testimit dhe ka provuar radhë të gjata dhe kthime të ngadalta për rezultate në disa zona ndërsa fëmijët u kthyen në shkollë.

Rreth 77,000 kanadezë janë duke u testuar çdo ditë, por qëllimi është që të jenë në gjendje të testojnë deri në 200,000 ditë në të gjithë vendin.

Postime të ngjashme

Presidenti sirian dhe gruaja e tij infektohen me koronavirus

T E

Rregullatori financiar i BE-së goditet nga sulmi kibernetik

T E

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Itali kalon 100.000

T E

Nis shitja e testeve të shpejta COVID-19 në supermarketet gjermane

S.B.

Situatë alarmante në Bosnjë dhe Hercegovinë, 38 të vdekur nga Covid-19

S.B.

Izraeli rihap ekonominë, pasi vaksinoi gati 40% të popullsisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...