Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Vendimi/ Holanda do të paguajë me nga 5,000 euro ushtarët që ishin në Srebrenicë

Qeveria holandeze njoftoi se do të paguajë me nga 5,000 euro, të gjithë veteranët e ushtrisë që kanë shërbyer në kuadër të misionit paqeruajtës të Kombeve të Bashkuara në Srebrenicë të Bosnje dhe Hercegovinës. Pagesa do të bëhet, për siç është thënë “shërbimin e tyre në kushte të tmerrshme”. Më 1995 misioni i Kombeve të Bashkuara nuk arriti të parandalonte gjenocidin ndaj myslimanëve të Bosnjës, raporton AP. Holanda ka pasur në Bosnje rreth 850 ushtarë.

Trupat holandeze kanë qenë të pranishëm në Srebrenicë kur luftëtarët serbë të Bosnjës të armatosur rëndë dhe të udhëhequr nga gjenerali, Ratko Mlladiç hynë në qytet dhe vranë e masakruan më shumë se 8.000 burra dhe djem myslimanë. Mlladiç është dënuar për gjenocid nga Gjykata Ndërkombëtare për Krimet e Luftës në ish-Jugosllavi në Hagë.

Prej kohësh, Holanda është ballafaquar me pasojat e kësaj ngjarjeje. Qeveria e ish-kryeministrit Wim Kok dha dorëheqjen më 2002 pasi autoritetet holandeze kritikuan ashpër dërgimin e trupave në zonën e rrezikut pa armë dhe autoritet të duhur për të mbrojtur rreth 30.000 refugjatëve që u larguan në një bazë holandeze në Bosnjën Lindore.

Më 2019, Gjykata e Lartë e Holandës vendosi që Holanda ishte pjesërisht përgjegjëse për vdekjet e rreth 350 myslimanëve që u vranë nga forcat serbe të Bosnjës. Në anën tjetër, Kombet e Bashkuara janë kritikuar që nuk miratuan sulmet ajrore për të mbështetur trupat holandeze në terren.

Postime të ngjashme

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

D V

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus

D V

Biden mbështet synimin e bjellorusëve për demokraci pas takimit me Tsikhanouskayan

D V

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

D V

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

D V

Tokio regjistron rekord të rasteve me koronavirus

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...