Vendoseni këtë pranë dyerve dhe të gjitha dritareve: Çimkat nuk do t’i afrohen shtëpisë suaj!

Kopshtarët e dinë se si t’i heqin ato nga bimët dhe si t’i dëbojnë nga shtëpia?

Çimkat kërkojnë vende të ngrohta dhe të thata. Tartabiqet hyjnë në shtëpi dhe banesa nëpërmjet çarjeve në fasadë ose në çdo hapësirë që nuk është e izoluar mirë.

Gjëja e parë që duhet të bëni për t’i parandaluar ato të hyjnë në shtëpinë tuaj është ta riparoni çdo dëmtim të jashtëm, transmeton Telegrafi.

Kopshtarët dinë një truk me një tretje të sodës së bukës në ujë, e cila spërkatet në bimë, mirëpo njerëzit besojnë se çimkat ikin nga era e hudhrës dhe e nenexhikut.

Këto ushqime duhet të vendosen në dyert e përparme, dritare dhe vendet e tjera nëpërmjet të të cilave këto insekte të bezdisshme mund të kalojnë.

Një tjetër truk, dhe ndoshta një opsion më i mirë, është t’i derdhni disa pika vaj esencial nenexhiku në ujë dhe t’i spërkatni dritaret, dyert e hyrjes dhe të ballkonit nga jashtë.

Kur gjeni ndonjë çimkë në shtëpi

Kur gjeni ndonjë çimkë në shtëpi, mos e mbytni dhe mos e frikësoni në asnjë mënyrë, sepse kur ndihen të kërcënuara, ato lirojnë një erë të keqe.

Related posts

Këto gra përqafuan kaçurrelat e tyre natyrore dhe rilindën – duken për mrekulli

D V

Po ‘fluturojnë’ peshqit? Mos u shqetësoni, është një gjë që ndodh që nga vitet 1950!

D V

Kur aeroplani ngec nën një mbikalim në mes të autostradës në Indi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More