Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Venezuela dënon me burg drejtuesit e kompanisë amerikane të naftës

Dënohen me burgim drejtuesit e kompanisë së naftës Citgo të cilët ishin arrestuar në vitin 2017 në Venezuelë.

Gjykata e Lartë e Venezuelës, dha dënimin me 8 vite e 10 muaj burgim për 5 drejtues dhe 13 vite për një drejtues të kompanisë Citgo e cila është filiali në SHBA i kompanisë shtetërore venezueliane të naftës PDVSA.

Tomeu Vadell, Jose Luis Zambrano, Alirio Zambrano, Jorge Toledo, Gustavo Cardenas dhe Jose Pereira u arrestuan pasi u ftuan në kryeqytetin Caracas në vitin 2017.

Bëhet e ditur se 6 drejtuesit prej të cilëve 5 me shtetësi amerikane dhe njëri me leje të përkohshme qëndrimi në SHBA u gjykuan me akuzat për “korrupsion” dhe “dëmtimin e shtetit”.

Postime të ngjashme

Sulmohet me raketa baza amerikane në Irak

Lea Muslija

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Lea Muslija

Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin

Lea Muslija

Paralajmëron OBSH: Bëni kujdes, pandemia s’ka marrë fund

Lea Muslija

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...