Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Veprat e 121 autorëve i kthehen Galerisë së Arteve

Kryeministri i vendit Avdullah Hoti bashkë me ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi kanë marrë pjesë në ceremoninë e bartjes së aseteve dhe vepra pamore të artit të 121 autorëve nga Hoteli “Grand” në Galerinë e Arteve.

Hoti tha që këto vepra janë pasuri shtetërore dhe pjesë e kulturës së vendit tonë. Ai shtoi që këto vepra janë ruajtur me përkushtim.

“Është moment i mirë që këto bëhen pjesë e Galerisë sonë, dhe njerëzit munden me i shiju këto asete”.

Ministrja Dumoshi tha se këto punime po kthehen në vendin ku i përkasin pra në Galerinë e Arteve.

“Sot është një ditë historike për vendin tonë, me gjithë këto punime që janë rikthyer”.

Ajo vlerësoi punën e punëtorëve të Hotel “Grandit”, Prishtina duke theksuar që këto punime kanë qëndruar për 30 vjet në këtë hapësirë, raporton EO.

Drejtori i AKP-së, Valon Tolaj  tha se këto asete janë ruajtur dhe mirëmbajtur gjatë gjithë kësaj kohe.

Postime të ngjashme

“Ariu i Artë” për filmin e pazakontë rumun

S.B.

Në Louvre kthehet parzmorja që ishte vjedhur gati 40 vjet më parë

S.B.

Shkodran Tolaj sjell projektin premierë “Nga Shkupi në Prekaz” për Epopenë e Adem Jasharit në 23 vjetorin e lavdishëm

S.B.

Holandë/ Mbrëmja poetike mbledh poetë shqiptarë dhe holandezë për 7-8 mars

S.B.

Ndahet nga jeta kompozitori i njohur Agim Krajka

S.B.

“Berlinale 2021” në modusin e pandemisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...