Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Versioni i ri i sistemit operativ të Vivo është një tjetër kopje e iOS 14

Vivo pretendon se Origin OS do të konsumojë më pak resurse siç është memoria RAM. Kompania tregoi sistemin operativ në një mockup të telefonit flagship X50.

Vivo prezantoi sistemin e ri operativ bazuar në Android në një konferencë vjetore në Kinë. OriginOS është pasardhësi i FuntouchOS dhe sjell një ridizajnim të plotë i cili i jep priotet widgets dhe sistemimin e tyre në ndërfaqen rrjetë.

Widgets përditësohen vetë me njoftime të quajtura nano alterts. Nga të gjitha versionet e Android, FuntouchOS i Vivo është ai që më së tepërti adopton dizajnin e Apple që nga ngjyrat tek niveli i transparencës.

Widgets e përdorur nga Vivo janë thuajse identike me ato të prezantuara nga Apple në iOS 14 edhe pse kjo e fundit nuk ishte dizajn unik. Po Vivo thotë se është inspiruar nga Huarong Dao, varianti Kinez i Klotski.

Vivo pretendon se Origin OS do të konsumojë më pak resurse siç është memoria RAM. Kompania tregoi sistemin operativ në një mockup të telefonit flagship X50. /PCWorld Albanian

Postime të ngjashme

Samsung hyn në Evropë me marrëveshjen me rrjetin 5G të Vodafone në Britani

Lea Muslija

Panel diskutim për teknologjinë 5G

Zekirija Haxhiu

Këto 6 gjëra nuk duhet t’i ndani asnjëherë në mediat sociale

Dafina Vidishiqi

Edicioni i 9-të i ICT Awards shpall fituesit, një dekadë teknologji që flet shqip

Dafina Vidishiqi

Harrojeni futjen në oriz: Nëse telefoni juaj është lagur dhe nuk do të ndizet – ja se çfarë duhet të bëni!

Dafina Vidishiqi

Së shpejti autobusi “dron” që bart deri në 40 persona – fluturimi do të kushtojë sa një biletë treni

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...