Versioni kinez i TikTok do të jetë i disponueshëm 40 minuta në ditë për fëmijët

Fëmijët në Kinë do të kufizohen të përdorin Douyin, versionin kinez të rrjetit social TikTok.

 

Të gjithë nën moshën 14 vjeç do të jenë në gjendje ta përdorin këtë rrjet social për 40 minuta në ditë. Do të jetë në dispozicion të tyre nga 6 e mëngjesit deri në 10 pasdite. Më parë u njoftua se ky do të jetë kufizimi i parë i këtij lloji, dhe kjo po ndodh në një kohë kur qeveria kineze po përpiqet të zvogëlojë përdorimin e rrjeteve sociale midis adoleshentëve.

Në mënyrë që të miturit të jenë në gjendje të përdorin rrjetin social të përmendur, ata duhet të marrin pëlqimin e një kujdestari. TikTok mund të përdoret nga kushdo mbi 13 vjeç. Douyin gjithashtu zgjodhi të ishte arsimor, raporton bbc.

Muajin e kaluar, kinezët e mitur kishin një kohë të shkurtuar gjatë së cilës ata mund të luajnë video lojëra – të premten, fundjavat dhe festat, ata mund t’i luajnë ato për një orë në ditë. Fëmijët u ndaluan të përdorin celularë ndërsa ishin në shkollë në shkurt të këtij viti.

Sipas BBC, rregullat e reja për përdorimin e versionit kinez të TikTok janë përgatitur për një kohë të gjatë. Në tre vitet e fundit, është paralajmëruar se të rinjtë po shpenzojnë gjithnjë e më shumë kohë duke përdorur internetin dhe se kjo ndikon në shëndetin e tyre fizik dhe mendor.

Të dhënat nga agjencia mediatike “We Are social” tregojnë se mesatarisht ata përdorin internetin për pesë orë në ditë, nga të cilat dy orë i referohen përdorimit të rrjeteve sociale. Këto të dhëna nuk zbatohen për personat nën 16 vjeç. Fakti që pandemia e coronavirusit i detyroi ata të studionin në internet gjithashtu kontribuoi në kalimin e tyre më shumë kohë në internet. 

Related posts

Galaxy Z Flip 3 dhe Z Fold 3 janë rezistent ndaj ujit

D V

Publikohet traileri i video-lojës “Call of Duty: Vanguard”

D V

Ja kur do të shfaqet Samsung One UI 4 në Android 12

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More