Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Vetëm 43 persona në botë kanë grupin e gjakut “Rezus nul”

Zhurnal Ads

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose invalid, një tip gjaku që është i ngjashëm me grupin e gjakut zero negativ.

Këtë lloj tipi gjaku e ka një në 160 milionë persona, ose 43 në total në të gjithë botën. Këta persona kanë ngjashmëri me grupin O negativ. Janë të dy dhurues universalë, por mund të marrin gjak vetëm nga persona me grupin e tyre të gjakut.

Mirëpo, ata kanë edhe vështirësi, pasi personat me këtë lloj gjaku jetojnë në vende kaq të largëta si Japonia, Brazili, Irlanda, apo e SHBA, gjë që vështirëson dërgimin e një sasie gjaku nëse kërkohet me urgjencë.

Në rastin e një operacioni të programuar të ndonjërit prej personave me këtë lloj gjaku, më parë ata japin gjak që u ruhet në bankat e gjakut për 45 ditë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Borziloku kundër fryerjes së stomakut dhe dhimbjes së muskujve

T E

Britaniku fiton afro 45 milionë euro në lotari

S.B.

Miliarderi japonez që dëshironte të çojë të dashurën në Hënë, humb 30 mln $ në tregun e aksioneve

admin

Hoteli më i lartë në botë nis provën e funksionimit

Z H

Ishte në një takim përmes Zoom, reagimi i këshilltarit kur e kupton se bëhet gjysh për herë të parë

S.B.

Studimi 5-vjeçar në thellësi të Atlantikut zbulon 12 specie të reja

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...