Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Vetëvendosje dhe LDK heshtin për arrestimet e Speciales në zyrat e OVL të UÇK’së

Partia e Albin Kurtit dhe ajo e Isa Mustafës nuk e kanë thënë asnjë fjalë për arrestimet e dy udhëheqësve të Shoqatave të Veteranëve të Luftës së UÇK’së. Para disa ditësh, ish-Kryeministri Kurti akuzoi Presidentin se po prodhon filma të lodhur me spektaklin e dosjeve të Speciales.


Partia më e madhe opozitare në Kosovë, Lëvizja e Albin Kurtit, nuk e ka thënë asnjë fjalë për aksionin e Gjykatës Speciale në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK’së ku u arrestuan Hyseni Gucati e Nasim Haradinaj.

Nuk ka reaguar as Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, i cili ka qenë pasluftës Ministër i Punëve të Brendshme në Qeverinë e përkohshme të pasluftës.

Sikurse Vetëvendosje ka vepruar edhe Lidhja Demokratike e Kosovës, partia kryesore që ka formuar Qeverinë e fundit. Asnjë fjalë s’e ka thënë as Kryeministri Avdullah Hoti, i cili ka thënë se s’jep komente për çështje të drejtësisë.

Zyrtarët e AAK’së, PDK’së dhe NISMA’s kanë reaguar pas aksionit të fundit të Speciales, e cila prangosi zyrtarët veteranëve.

Gjykata Speciale nisi arrestimet e para në Kosovë duke prangosur deri tash tre ish-zyrtarë të UÇK’së. I pari ishte Salhi Mustafa, Shef i Njësisë BIA të UÇK’së, me akuzën se ka vrarë gjashtë persona gjatë luftës.

OVL e UÇK’së u përfshi në publikimin e dosjeve të ardhura nga Specialja. Këto dokumente janë shpërndarë edhe nëpër disa media, kryesisht nga Shqipëria, nisën të publikonin këto dokumente. Aty, jepeshin detaje për pretendimet e Prokurorisë lidhur me krimet e pretenduara gjatë luftës.

Postime të ngjashme

Kjo është letra që Osmani ia çoi Borrellit ku ia vazhdoi mandatin EULEX-it

Dafina Vidishiqi

Nagavci: Nga viti i ardhshëm shkollor, do të hyjnë në përdorim Tekstet Alternative

Dafina Vidishiqi

Shqiptarët e Luginës i kërkojnë Kurtit t’i bëj pjesë të dialogut me Serbinë

Dafina Vidishiqi

PSD ironizon me Kurtin: Takimi me Vuçiqin nuk ka ndodhur është Fake News

Dafina Vidishiqi

Konjufca: Serbia po përdorë standarde të dyfishta në procesin e dialogut

Bekim Laçi

Kush janë dy serbët që Kurti ia përmendi Vuçiçit në takimin e Brukselit

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...