Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni Rekomanduar TOP LAJM

Vetingu në gjyqësor i pashmangshëm

Shkup, 23 shkurt – Pas arratisjes së Sasho Mijalkov, i akuzuar për përgjime masive në çështjen “Target -Fortesa”, profesori universitar Mersim Maksuti konsideron se me këtë edhe njëherë u dëshmua se Maqedonia e Veriut ka sistem të brishtë të drejtësisë dhe se Vetingu dhe reformat në gjyqësor janë të pashmangshme.

“Ikja e Mijallkovit paraqet dështimin e radhës të institucioneve të sistemit, të organeve të drejtësisë dhe sprova e radhës për paaftësi në qeverisje në këtë vend. Brenga më e madhe është se e gjithë kjo mund të jetë një skenar i orkestruar dhe i organizuar nga më shumë pjesë të sistemit. Vetingu në organet e drejtësisë është një proces tashmë i pashmangshëm por vetëm nëse organizohet nën një monitorim të rrept ndërkombëtar”, deklaroi për Zhurnal, Mersim Maksuti profesor universitar. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

ASH-ja mbledh kryesinë qendrore në Tetovë

R Zh

Kasami takon ambasadorin Geer: Grafa etnike nuk është pengesë për integrimin e vendit në BE

R Zh

Rasti Sazdovski/ Gjykimi për Jeton Luzhën vazhdon më 24 mars

Z H

Alternativa kërkon prolongim të regjistrimit derisa të zgjidhen problemet teknike

Z H

Edi Rama i gatshëm të presë Maqedoninë e Veriut për në konferencën e parë me BE

R Zh

Nikolla Dimitrov takoi Ambasadoren e Malit të Zi në vend, Marija Petroviq

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...