Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Vetoja bullgare/ Ja kur i vjen sërish mundësia Shqipërisë për hapjen e negociatave me BE-në!

Ministrat e Jashtëm të vendeve të Bashkimit Evropian nuk mundën që të binin dakord sot për caktimin e një date për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Lajmin e bëri të ditur në një konferencë për mediat, ministrja e Punëve të Jashtme të Portugalisë dhe njëherësh zv/presidentja e BE-së për Transparencën  Ana Paula Zacarias.

Duke folur nga Brukseli, gazetarja Erisa Zykaj theksoi në një bisedë me Jonida Shehun në “Radari Informativ” në ABC se presidenca portugeze, siç deklaroi Zacarias bëri gjithçka që ishte e mundur për të kënaqur të dyja palët, por kjo nuk qe e mundur.

Tashmë Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do t’i hedhin sytë nga presidenca sllovene që nis më 1 korrik dhe samiti i BE që do të mbahet në tetor. Gazetarja Zykaj shpjegoi se ndoshta mund të krijohet një mundësi për zgjidhjen e ngërçit pasi në Bullgari ka zgjedhje në korrik.

“Kjo u jep më shumë shansin shteteve anëtare që të shtojnë presionin ndaj qeverisë së re të Bullgarisë në mënyrë që ajo të gjejë një marrëveshje me Maqedoninë e Veriut dhe t’i hapë rrugë të dyja momenteve të rëndësishme për vendet. Së pari aprovimi i kuadrit negociues dhe së dyti, pas këtij kuadri, të fiksohet një datë për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare që shënon hapjen zyrtare të negociatave të anëtarësimit për të dyja vendet.”

Postime të ngjashme

Varianti Delta, rrezikshmëria, kulmi i virusit dhe masat; Flet zv.ministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini

D V

Ministria e Arsimit publikon datat e sezonit të vjeshtës, ja kur mund të rijapin provimet nxënësit mbetës

D V

“Gati për Shqipërinë”, Rama: Eksplorojmë së bashku mundësitë e formave të bashkëpunimit me të interesuarit

D V

Raporti i DASH për klimën e biznesit, PD: Shqipëria ka qeverinë më të korruptuar në Europë, ditë e mirë që SPAK të hetojë…

D V

Tërmet i fortë në Shqipëri

D V

Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete, rriten rastet e reja në 24 orët e fundit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...