Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Vetura e parë fluturuese me tri rroba e prodhuar në Holandë merr dritën e gjelbër, mund të vozitet nëpër rrugë – kushton 300 mijë euro

Zhurnal Ads

Vetura e parë fluturuese me tri rroba e prodhuar në Holandë, ka marrë dritën e gjelbër që të vozitet nëpër rrugë dhe kap vlerën e 300 mijë eurove.

Bëhet fjalë për PAL-V Liberty që ka marrë dritën e gjelbër nga rregullatori evropian për mjetet motorike, që i dha leje ideatorit holandez që ta regjistroj këtë makineri si një veturë, transmeton Telegrafi.

Mbi tetë modifikime i janë bërë veturës fluturuese që ta fitojë këtë leje. PAL-V Liberty pritet të fillojë të shitet nga vitit 2022.

Prototipi i këtij mjeti ishte prezantuar dhe kishte fluturuar për herë të parë në vitin 2012 dhe asokohe pritej të ndërtohej në Indi me një kosto prej 300 mijë eurove.

Por, pasi që tani është marrë leja, ajo do të prodhohet në Holandë dhe ka kapacitete të zhvillojë shpejtësinë prej 180 kilometra në orë.

Zhurnal Ads

Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Kjo është makina elektrike, e cila është ndërtuar nga mbeturinat e plastikës

admin

McLareni prezanton superveturën, do të prodhohen vetëm 15 copë

S.B.

”Maggiolino” mbush 75 vjeç

S.B.

Në rrethin e ngushtë në garën e veturës më të mirë vitit në Evropë janë 29 modele

S.B.

BMW-ja rikthen 26 mijë vetura hibride nën dyshimet për defekte në bateri

admin

Carmen Boulogne, vetura superluksoze e markës spanjolle Hispano Suiza

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...