Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Vetura kineze elektrike që po e sfidon Teslan

Një veturë tejet ekonomike e prodhuar në Kinë dhe e cila po shitet për vetëm 4500 dollarë është duke i bërë konkurrencë të madhe veturave elektrike të Teslas.

Vetura është prodhuar në bashkëpronësi me gjigantin amerikan të veturave General Motors.

Muajin e kaluar shitjet e kësaj veture elektrike në Kinë ishin gati dyfish më të mëdha se ato të Teslas, e cila këtë muaj ishte vënë në pikëpyetje sa i përket sigurisë, shkruan BBC.

Derisa vetura Hong Guang Mini në vlerë prej 4500 dollarësh është bërë modeli më i populluar i saj, tashmë ka dalë edhe versioni i ri me kondicioner ajri në vlerë prej 5000 dollarësh.

Postime të ngjashme

“Frenat kanë dështuar”: Shihni se çfarë bëri pronarja e zemëruar e ‘Tesla’ në Panairin e Makinave në Shanghai

S.B.

I prodhuar 26 vjet më parë dhe me mbi 1 milion kilometra të kaluara – ky Golf tregon “se ende është i frikshëm” në autostradën gjermane

S.B.

A do të jetë ky Mercedes i radhës nga gjiganti gjerman?

S.B.

Vjen Huawei i parë me rrota – kjo është makina e parë

S.B.

Mercedes njofton mini-furgonin elektrike EQT

S.B.

Subaru i rrallë u shit për 312,555 dollarë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...