Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Vetura sportive më e shitur në botë është bërë nga Ford

Ky model Ford është përmendur shumë në publik gjatë viteve të fundit.

Ford Mustang ishte dhe mbetet një kupë e preferuar sportive, jo vetëm në Amerikën e Veriut, por edhe në këtë anë të oqeanit. Kjo është arsyeja pse nuk duhet të jetë për t’u habitur që sot, kur ai feston ditëlindjen e tij të 57-të, ai përsëri fiton titullin e modelit më të shitur sportiv në botë.

Ai fitoi titullin për të gjashtin vit radhazi dhe në vitin 2020 ai pati sukses falë 80,577 njësive të shitura dhe një pjese të tregut mes makinave sportive prej 15.1%, që është një rritje e lehtë krahasuar me 2019 dhe një pjesëmarrje prej 14.9%.

Në të njëjtën kohë, shitjet totale u zvogëluan për shkak të pandemisë, sepse ajo përfundoi 2019 me mbi 102,000 kopje.

Siç pritej, tregu më i njohur i Mustang është Shtetet e Bashkuara me 61,090 makina të shitura, dhe është më i dashur në Teksas.

Postime të ngjashme

Volkswageni përditëson Tiguan Allspacein

S.B.

Mercedes legjendar që ka udhëtuar 1.25 milion kilometra tani është në shitje

S.B.

Detajet e aksidentit fatal të Tesla-s bëjnë që çmimi i kësaj kompanie të bie shumë

S.B.

Mendoni të blini një makinë të përdorur? Këto janë 5 mashtrimet më të zakonshme nga të cilat ju rrezikoheni

S.B.

BMW punon me kompozitor të njohur për të krijuar zërin e veçantë të veturave elektrike

S.B.

Audi R8 prek lehtësisht shpejtësinë 335 km/orë, më shumë se maksimumi i deklaruar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...