Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Veturat e përdorura po shtrenjtohen në Gjermani

Mesatarisht, blerësit e një makine të përdorur duhet të paguajnë rreth 800 euro më shumë se në janar 2020.

Tregu gjerman i makinave përjetoi një rënie prej 30 për qind në janar, krahasuar me të njëjtin muaj në vitin 2020, kryesisht për shkak të masave pandemike dhe pasigurisë ekonomike.

Aktualisht, vetëm shitja e makinave elektrike të subvencionuara nga shteti po rritet, ndërsa nga ana tjetër, makinat e përdorura po bëhen më të shtrenjta, transmeton Telegrafi.

Mesatarisht, blerësit e makinave të përdorura aktualisht duhet të paguajnë rreth 800 euro më shumë se në janar 2020, sipas të dhënave të mbledhura nga AutoScout24.

Indeksi i çmimeve të makinave të përdorura, shkurt AGPI, regjistroi një rritje të çmimeve të makinave të përdorura në fund të vitit të kaluar, ndërsa në fillim të këtij viti kjo rritje u tejkalua ndjeshëm.

Nëse shikoni segmentet e automjeteve, rritjet e çmimeve vërehen kryesisht në rastin e makinave të vogla dhe automjeteve të klasës së mesme dhe të sipërme.

Postime të ngjashme

Harroni kamerat fikse, kërcënimi i vërtetë për shkelësit e trafikut vjen nga qielli

D V

McLaren më i fuqishëm kabriolet – 765LT Spider prodhon 765 kuaj-fuqi dhe lëviz me shpejtësi maksimale prej 330 km/h

D V

Honda NSX-R e rrallë do të dalë në ankand, çmimi fillon nga 346 mijë euro

D V

Tesla po e shtyn prodhimin e kamionit për vitin 2022

D V

Porsche 911 Carrera apo BMW M3 Competition?

D V

Kjo është marka e vetme që nuk po mendon për elektrizimin, dhe ka një arsye të fortë për këtë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...