Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Viber feston 10 vjetorin e krijimit të aplikacionit

Zhurnal Ads

Aplikacioni shumë i famshëm i thirrjeve në internet, Viber po feston 10 vjetorin e themelimit.

Ndikimi i Viber në tregun global të telekomunikimeve ilustrohet më së miri nga fakti se më shumë se një trilion minuta telefonata zanore janë bërë përmes aplikacionit gjatë dekadës së fundit, ekuivalente me një telefonatë që zgjat më shumë se dy milion vjet, thuhet sipas Jamel Agaou, drejtori ekzekutiv i Viber.

Menjëherë pas fillimit të VoIP, Viber u kthye në një platformë gjigande të mesazheve, përmes së cilës triliona mesazhe shkëmbehen rregullisht, thuhet në deklaratën e kompanisë.

Me kalimin e viteve, ekipi krijues i Viber, i cili ka 800 anëtarë, ka përmirësuar aspektin e sigurisë së aplikacionit duke mbrojtur privatësinë e përdoruesit dhe në vitin 2016 prezantoi standardin e enkriptimit nga fillimi në fund në të gjitha bisedat private dhe thirrjet.

Ky standard do të thotë që kodimi i plotë aktivizohet gjithmonë, që do të thotë që nëse bisedoni në Viber, vetëm ju dhe bashkëbiseduesit tuaj mund të lexoni mesazhet e shkëmbyera, madje edhe inxhinierët e Viber nuk janë në gjendje të hyjnë në përmbajtjen e bisedave dhe thirrjeve tuaja.

Gjatë vitit 2020, ata përmirësuan më tej aspektin e privatësisë së aplikacionit, duke shtuar funksionin e zhdukjes së mesazhit në të gjitha bisedat, dmth vetëshkatërrimin e mesazheve në biseda pas dërgimit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Amazon blen 11 aeroplanë Boeing 767

S.B.

Detajohet sistemi i kamerave dhe ekrani i iPhone 12 Pro Max

admin

Kartelet meksikane të drogës po rekrutojnë pasardhës përmes TikTok-ut

S.B.

I vetmi vend në Evropë ku dronët janë plotësisht të ndaluar

S.B.

Xbox Series X dhe S në sasi të limituar deri vitin e ardhshëm

S.B.

Samsung sjell një telefon Galaxy me një bateri me kapacitet të lartë

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...