Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Video shqetësuese e NASA-s tregon një rritje të mprehtë të temperaturës

Viti 2020 ishte një nga tre vitet më të nxehta të regjistruara ndonjëherë. Viti 2020 ishte një nga tre vitet më të nxehta që kur regjistrat e temperaturave filluan në mes të shekullit të 19-të. Organizata Botërore e Motit (WMO) konfirmoi parashikimet nga dhjetori në Gjenevë të enjten.

WMO raportoi që 2020 pothuajse theu të gjitha rekordet e mëparshme.

Vetëm fenomeni i motit të ftohjes që ndodhet natyrshëm La Niña shkaktoi një ftohje të lehtë në fund të vitit, transmeton Telegrafi.

Temperatura mesatare globale ishte 14.9 gradë, 1.2 gradë mbi nivelet para-industriale (1850-1900), me një diferencë gabimi prej 0.1 gradë. Tre vitet më të nxehta ishin 2016, 2019 dhe 2020.

Në fakt, 2016 ishte më e ngrohtë, tha zëdhënësi i WMO Clare Nullis. Nëse shikoni kufirin e gabimit, është praktikisht e pamundur të bëhet dallimi midis tre viteve.

WMO thekson se 2016 u shënua nga një fenomen i fortë i motit El Niño, i cili, ndryshe nga La Niña, ka një efekt ngrohës.

NASA ka lëshuar një video që tregon rritjen e mprehtë të temperaturës.

https://youtube.com/watch?v=Ni0lppUr_BQ%3Ffeature%3Doembed

Paralajmërim nga Kombet e Bashkuara 

“Ne jemi në rrugën e ngrohjes katastrofike prej 3 deri në 5 gradë këtë shekull”, tha Sekretari i Përgjithshëm i KB-së António Guterres.

Postime të ngjashme

15 vendet që kanë ekzistuar 100 vite më parë, por tani janë zhdukur

T E

Ekspertët të shqetësuar për vizitën e Papës në Irak

T E

Mbi 20 milionë të vaksinuar në Britani të Madhe

T E

Von der Layen do të ndalojë eksportimin e vaksinave nga BE-ja

T E

Izraeli do të vaksinojë punëtorët palestinezë kundër Covid-19

T E

Sulm mbi anijen izraelite/ Ministri i Mbrojtjes: Irani qëndron pas shpërthimit

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...