Agjencia Zhurnal.mk
Arsimi dhe Shkenca Maqedoni

Vijon propozim-plani deri tek MASH për profilet e reja në shkollat profesionale

Shkup, 28 shkurt – Ministria e Arsimit dhe Shkencës në shkurt organizoi një fushatë “Mëso me mençuri, puno profesionalisht” në kuadër të së cilës u mbajtën takime konsultative në qytetet në mbarë vendin, midis përfaqësuesve të Ministrisë së Arsimit, vetëqeverisjeve lokale, shkollave të mesme profesionale dhe kompanitë që të përcaktohet se cilat profile profesionale janë të nevojshme në tregun e punës dhe për këtë arsye për të harmonizuar politikat e regjistrimit dhe programet mësimore për vitin e ardhshëm shkollor.

“MASH-i në një vend mblodhi përfaqësues të vetëqeverisjes lokale, shkollave profesionale, sektorit të biznesit dhe dhomave të tregtisë. Kompanitë thanë cilat profile u mungonin, shkollat profesionale deklaruan mundësitë e tyre dhe ku komunat dhe kompanitë duhet të ndihmojnë – për pajisjen e kabineteve, duke bërë punë praktike, bursa për studentët. Pas takimeve, ata duhet të paraqesin në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës një projekt-plan për profilet e reja që ata dëshirojnë të hapen në shkollat lokale profesionale nga viti i ardhshëm shkollor”, kumtoi MASH.

Qëllimi i fushatës për përparësitë e arsimit profesional, i cili realizohet me mbështetje nga Ambasada zvicerane, është që të hapë dyert e kompanive dhe në procesin e tyre të prodhimit për nxënësit të mësojnë aftësi me të cilat pas përfundimit të vitit të karët të shkollimit menjëherë do të jenë të gatshëm për të punuar. 

Postime të ngjashme

Mickoski uron muslimanët me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit

B L

Spasovski – Kangler: Vazhdon bashkëpunimi i shkëlqyer me Slloveninë

Z H

Filipçe apel deputetëve të mbështesin çmimoren për trajtim antikovid në spitalet private

B L

Xhaferi uron besimtarët myslimanë me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit

Z H

Komiteti i Helsinkit: Ekzistojnë mundësi ligjore për marrjen e shtetësisë

B L

MSH: Në laboratore ka mjaftueshëm teste dhe reagense për Kovid19

B L

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...