Vila e El Chapo ka qenë çmimi kryesor në llotarinë shtetërore prej muajsh, por askush nuk e dëshiron atë

Shtëpia ku u arrestua një nga bosët më të famshëm meksikanë të drogës, Joaquin El Chapo Guzman, do të jepet si çmimi kryesor në llotarinë shtetërore. Qeveria meksikane ka kohë që po përpiqet ta shesë këtë shtëpi, por askujt nuk i intereson.

 

Kamerat e vëzhgimit që mbuluan çdo cep të pjesës së jashtme të shtëpisë modeste të udhëheqësit të kartelit nga Sinaloa u hoqën së bashku me një vrimë nën vaskë, nën të cilën ndodhet një tunel nëpër të cilin dikur bosi i drogës vraponte duke ikur nga policia, shkruan skynews.

El Chapo u arratis nga kjo shtëpi në vitin 2014 kur u rrethua nga marinsat në Meksikë, por ajo ka pësuar disa ndryshime që atëherë.

Instituti Shtetëror për Kthimin e Mallrave të Vjedhura te Njerëzit (INDEP) e lyen atë me ngjyrë të bardhë dhe shtroi vendin në banjo ku ishte tuneli dhe vaska.

Me ndihmën e atij tuneli, ai ndihmoi policinë, por vetëm disa, derisa marinsat u rrëzuan përsëri, këtë herë në apartamentin e tij në bregdetin në Mazatlan, një vendpushim veror meksikan në shtetin e Sinaloa.

Shtëpia është e shtrirë në 2,800 metra katrorë në një lagje të quajtur Libertad, ose “Liria”, dhe qeveria vlerëson se kjo shtëpi me dy dhoma gjumi vlen 183 mijë dollarë. 

Related posts

Reporterët pa Kufij: Rusia po shtrëngon internetin

D V

BE dritë jeshile pasaportës dixhitale të vaksinimit

Redaksia

Publikohen imazhet e para të pallatit të ri veror të Erdoganit – kushtoi 63 milionë euro dhe ka 300 dhoma

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More