19 C
Skopje
29/10/2020
Shqipëri

Vila sekrete dhe bunkeri i Enver Hoxhës

Për shkak të pozicionit gjeografik dhe relievit të thyer malor, Skrapari, gjatë komunizmit u vendos të kthehej në kryeqytetin e vendit në rast lufte.
Në më pak se një vit e gjithë zona u rrethua nga një zinxhir fortifikimesh dhe objektesh strategjike mes te cilëve njeri kishte rëndësinë me të madhe.

Në të do të vendosej vetë Enver Hoxha dhe të gjithë krerët e tjerë të lartë të Partisë Komuniste. Ky objekt përfshinte një grup vilash të ndërtuara në brendësi të një mali me të gjithë kushtet dhe sigurinë e nevojshme.

Related posts

Ambasadori i BE, 50 minuta në zyrën e Presidentit Meta. Ja çfarë u diskutua mes tyre

admin

Politikani serb viziton Shkodrën: E quan ‘qytet të lashtë të Serbisë’

admin

Ankesat e banorëve në Kombinat, Kryemadhi: Erjon Veliajn nuk e lejoj t’ju tjetërojë pronën

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Pranoj Më tepër...