Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Violinisti Aurel Qirjo, përfaqëson Shqipërinë në “Orkestrën e Tokës”

“Orkestra e Tokёs” ёshtё bashkimi i muzikantёve tё shquar nga 197 vende të botёs

Është bërë e ditur se violinisti i njohur shqiptar, Aurel Qirjo, përfaqëson Shqipërinë në “Orkestrën e Tokës”.

Sot interpretohet dhe publikohet pёr herё tё parё kompozimi “Together is Beautiful” (“Së bashku është shumë bukur”), pjesë e cila interpretohet nga “Orkestra e Tokës”.

Duhet theksuar se violinisti i njohur në regjistrimin e pjesës së violinës interpretoi tipologji të muzikës shqiptare të Shqipёrisё sё Jugut.

“Orkestra e Tokёs” ёshtё bashkimi i muzikantёve tё shquar nga 197 vende të botёs.

Para 2 vjetësh filloi konkretizimi i nismёs për të gjetur nga një muzikant nga çdo vend i botës për t’u bashkuar në interpretimin e një pjese muzikore. /Albinfo.ch

Postime të ngjashme

“Nomadland”, fituesi i madh i BAFTA-s

S.B.

Ungharetti, poeti i natyrës dhe shpirtit

S.B.

Origjina e panjohur e ‘Himnit të alfabetit’, të shkruar nga Parashqevi Qiriazi

S.B.

Instituti Francez në Shkup i dhuroi një donacion librash Universitetit të Tetovës

Z H

Letra që Gabriel Garsia Markez i shkroi të dashurës

S.B.

Historia tragjike e ish-shokut të klasës të Enver Hoxhës, që u ekzekutua me urdhër të tij: Partizanët shkuan për ta arrestuar te shtëpia e tij…

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...