Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

“Virusi ka pësuar mutacion”/ Drejtori i spitalit Covid 2: Maska, sakrificë për të shpëtuar jetë

Zhurnal Ads

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastiliu në videomesazhin e sotshëm ka publikuar mesazhin e doktor Perlat Kapisyzit, sipas të cilit virusi ka pësuar mutacion gjenetik duke e bërë me aftësi më ngjitëse.

Virusi Sars-Cov2 ka pësuar mutacion gjenetik ku një nga më të rëndësishmit është D614G. Ky mutacion e ka bërë virusin me aftësi më ngjitëse, duke rritur ngarkesën virale tek personi i infektuar.

Tashmë shumë studime që prej vitit 1938 kanë vërtetuar se sa më e madhe ngarkesa virale, aq më e rëndë forma, aq më e lartë sëmundshmëria dhe vdekshmëria. Dhe në këtë këndvështrim virusi është bërë më agresiv”, thotë Prof. Kapisyzi.

Mjeku në apelin për qytetarët, thotë se mbajtja e maskës është si një sakrificë për t’u mbrojtur dhe për të mos lejuar një mbyllje të dytë që do kishte pasoja social-ekonomike.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Dy modelet e fushatës/ PD garë e fortë brenda vetes, PS ndërron drejtorët

admin

Aksident pranë Rinasit, makina përmbyset në rrugë

T E

“Të rihapet dosja”/ Balla: E thotë drejtësia amerikane, Shkëlzen Berisha fajtor për Gërdecin!

admin

Foto/ Sekuestrohen 140 kg drogë në Sarandë, ishin mbështjellë me natriban dhe futur në 4 çanta

S.B.

Policia shqiptare nis me gjobat, për mosmbajtjen e maskave

admin

Kryhen 12 shpërthimet në pallatin gjigant në Durrës, bëhet gati për tu shembur

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...