Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Vjosa Osmani: Shqipëria na ka borxh zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit

Osmani thotë e Shqipëria ia ka borxh Kosovës zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit

Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani ka thënë se kolonel Ahmet Krasniqi dha gjithçka për vendin dhe nuk mori asgjë si shpërblim përveç një plumbi të pabesë.

Pas përurimit të shtatores së tij në sheshin e Vushtrrisë, Osmani shtoi se Tirana ia ka borxh Kosovës zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit, duke shtuar se po flitet shumë për vrasje e tij, por që nuk është bërë asgjë në këtë drejtim.

“Kontributi i tij i ka rrënjët thellë në liri dhe pa këtë vizion të tij dhe bashkëluftëtarëve tjerë, ne sot nuk do ta gëzonim lirinë. Vrasja tinëzare ishte tepër e rëndë. Ai u vra në Tiranë gjatë përpjekjeve titanike të tij për ndaljen e represionit të Serbisë”.

“Sot për të flitet shumë, por nuk është bërë asgjë për zbardhjen e vrasjes së tij. Ne e kemi borxh zbardhjen e vrasjes së tij. Në skenën tonë politike është bërë rutinore që të gjejnë strehë në bashkëpunim edhe ata që dikur rivalitetin politik e shihnin edhe në tytën e armës”.

“Zëri i kolonelit thërret për unifikim, por jo unifikim me krimin, por me ata që e duan Republikën sikurse Ahmet Krasniqi. Tirana ia ka borxh Kosovës dhe gjithë shqiptarëve zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit”.

Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, ka thënë se madhësia e një qyteti nuk matet me territor, por me trashëgimi, kulturore e patriotike. Vushtrria më herët dha Hasan Prishtinën e më pas UÇK-së, i dha Kolonel Ahmet Krasniqin. /eo

Postime të ngjashme

Richard Grenell: Pse Albin Kurti dhe Vjosa Osmani nuk i kanë dënuar sulmet me raketa të Hamasit

S.B.

Vuçiq: Ndryshimi i kufijve është i mundur vetëm nën mandatin e OKB-së

S.B.

Padisa ndaj Serbisë, LDK mbështet Lëvizjen Vetëvendosje

S.B.

BE: Kosova të propozojë rrugën përpara për zbatimin e marrëveshjes për Asociacionin

S.B.

ShSKUK: 291 pacientë në trajtim për COVID-19, 17 prej tyre në gjendje më të rëndë

S.B.

Ministria e Mbrojtjes publikon listën fillestare të rekrutëve të rinj të cilët pritet të bëhen pjesë e FSK-së

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...