Agjencia Zhurnal.mk
Kronika

Vlorë/ Gjendet predha e paplasur, dyshohet se i përket Luftës së Dytë Botërore. Banori: Ja hoqa dheun me terezi dhe e ngrita me duar

Një predhë luftarake e dyshuar e Luftës së Dytë Botërore është gjetur nga një banor i fshatit Peshkëpi në Vlorë. Mësohet se ka qenë një banor i zonës, ai i cili ka pikasur predhën e paplasur në afërsi të tokave bujqësore.

Banori që e ka gjetur thotë se ka qenë duke punuar tokën për të mbjellë pemë dhe në thellësinë 1.5 m ka ndeshur me predhën.

“Kam afërsisht 20 vjet që jam këtu, kemi banuar lart në fshat të vjetër. Tani merrem me kultivimin e pemëve dekorative, palma. Kisha ofertë për 10 palma, po i shkulja dhe gjeta një predhë, ja hoqa dheun me terezi, e ngrita me duar. Atje matanë ka qenë garnizonë e Italisë dhe këtu ka qenë furra e bukës. Ka qenë zonë ushtarake, më poshtë ka qenë aerodromi. Predha është e paplasur. I përket atyre viteve ndoshta, por është e hershme. Është e rrezikshme, po e ruaj aty derisa të vijnë ata të policisë”, tha banori që e ka gjetur.

Predha është e rrezikshme pasi dyshohet të jetë e paplasur. Megjithatë as policia dhe as xhenierë ende nuk kanë shkuar në zonë.

Postime të ngjashme

Padi për dy të rinjë nga Haraçina, vodhën veturë dhe me të grabitën dhe bastore

Zekirija Haxhiu

Përleshje mes dy të punësuarve në pikëpagesën rrugore në Petrovec

Zekirija Haxhiu

Në Shkup 192 kundërvajtje trafiku, 31 për vozitje të shpejtë

Zekirija Haxhiu

Shqiptari nga Kosova vret të dashurin e ish-gruas në Belgjikë para syve të fëmijëve

Dafina Vidishiqi

Arrestohen dy persona në Fushë Kosovë, dyshohen për veprën penale “trafikim me njerëz”

Dafina Vidishiqi

Arrestohet një 26 vjeçar te i cili janë gjetur 44 pako me marihuanë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...