Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

VMRO, ASH dhe AA kërkojnë formim të komisionit të ri kundër Covid 19

Shkup, 26 tetor – Grupi Parlamentar i VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit “Ripërtrirja e Maqedonisë” bashkë me partitë tjera opozitare në Kuvend – Aleancën për Shqiptarët, Alternativën dhe “Të Majtën” kanë dorëzuar propozim ligj për plotësimin e ligjit për mbrojtje rë popullatës nga sëmundjet infektive me procedurë të shkurtuar.

“Qëllimi i këtij ligji është të formohet Komisioni që do të përbëhet nga profesionistë që janë dëshmuar në fushëveprimet e tyre dhe të cilët me punën e tyre objektive dhe marrjen e vendimeve do të kontribuojnë për normalizimin e situatës së vështirë”.

Përbërjen e Komisionit me propozim të Qeverisë e zgjedh Kuvendi dhe e njëjta parashihet të ketë 11 anëtarë, ku do të merrnin pjesë Ministri I Shëndetësisë dhe Drejtori I Qendrës për Menaxhim me Kriza, kurse 9 anëtarët tjerë do të ishin-tre infektologë, dy epidemiologë, dy mikrobiologë, një imunolg dhe një internist.

Postime të ngjashme

Editorial / Ndërkëmbëzat mes partive shqiptare në kuvend, po i vuajnë qytetarët!

R Zh

Pakoja e 5-të ekonomike përfundimisht kaloi në Komisionin e Financave dhe Buxhetit

R Zh

Regjistrohen 949 raste të reja me Kovid-19, janë shëruar 737, kanë vdekur 33 persona

R Zh

Pendarovski: Vaksinimi të zhvillohet në vazhdimësi deri në imunizim e plotë të popullatës

R Zh

Velkovski: Ka premtime nga VMRO-DPMNE-ja për zhbllokim edhe të ligjeve tjera

R Zh

Pasaportat për narkobosët dhe aferat korruptive dëmtojnë rrëndë imazhin e vendit

B L

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...