Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

VMRO dorëzon padi penale për honoraret e PSP-së

Shkup, 5 janar – Prokurorët në ish-PSP-në gjatë katër viteve nga 2015 deri në 2019 paguanin në mënyrë të paligjshme honorare, të cilat dëmtuan buxhetin me 4.6 milion euro. Këto 4.6 milion euro para publike, pa asnjë bazë i kanë paguar Katica Janeva, Fatime Fetai, Lençe Ristoska, Lile Stefanova dhe prokurorë të tjerë nga PSP. VMRO paraqesë padi penale kundër të gjithë këtyre njerëzve sot, njoftoi sot zëdhënësi i partisë Naum Stoilkovski.

Ai theksoi se këta prokurorë tani janë vendosur në poste prokuroriale në të gjithë Prokurorinë Publike në të gjithë Maqedoninë, dhe megjithëse janë të kompromentuar, ata kryejnë punë prokuroriale.

“Prandaj, ne kërkojmë pezullimin e këtyre prokurorëve sepse ata i kryen këto veprime me dashje dhe fituan përfitim të pasurisë së paligjshme, ndërsa dëmtuan buxhetin e shtetit. Prokurorët kryen një seri veprimesh të vazhdueshme penale, si më poshtë: Abuzimi i detyrës zyrtare dhe autoritetit sipas nenin 353 të Kodit Penal, punë nga pakujdesia në shërbimin neni 353 të Kodit Penal, përvetësim në shërbim të nenit të Kodit Penal, mashtrim në shërbim të nenit 355 të Kodit Penal. Gjegjësisht, në përputhje me Ligjin për Ndryshimet në Ligjin për Pagat e Prokurorëve Publikë në dhjetor 2015, përcakton që shuma totale e lejimeve nuk mund të jetë më shumë se 35 për qind e pagës bazë të prokurorit publik, ndërsa shuma dhe mënyra për të përcaktuar lejimet, është e nevojshme që prokurori publik të miratojë një akt të veçantë.

Prokurorja Speciale Publike Katica Janeva, megjithëse miratoi Rregullore për përcaktimin dhe pagimin e shtesave të pagave, nuk ishte në përputhje me ligjet dhe aktet speciale, ndërsa në mënyra të paligjshme u ka paguar punonjësve të Prokurorisë Speciale Publike në vlerë prej 282.896,000 denarë, pra rreth 4.6 milion euro për të cilat nuk ka mbulim ligjor, në bazë të tarifave për respektimin e parimit të sekretit”, tha Naum Stoilkovski.

Postime të ngjashme

Më ftohtë në Kodër të Diellit, më ngrohtë në Dojran dhe Gjevgjeli

T E

Moti në vend do të jetë me diell dhe vranësira të vogla lokale

R Zh

Sot shënohet 7 Marsi – Dita e Mësuesit

R Zh

Mexhiti nuk i beson anketës së Bujar Osmanit për ministrat e BDI-së: Mos po flet për anketë në Korenë e Veriut?

R Zh

Tërmeti dridh vendin, epiqendra në Mavrovë

T E

Aksioni policor në “Bogorodicë”, kapen qindra kilogramë marijuhanë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...