Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

VMRO-DPMNE: 22 të vdekur dhe 30% nga të testuarit pozitiv me Covid-19, çfarë duhet të ndodhë që Filipçe të jep dorëheqje

Shkup, 26 tetor, zhurnal.mk – 22 persona vdiqën dje nga covid-19, është faji i drejtpërdrejtë i Komisionit për Mbrojtjen nga Sëmundjet Infektive dhe Venko Filipçes që fjetën gjithë verën pa bërë asgjë në mënyrë që të përgatisin vendin për valën e vjeshtës, akuzojnë nga VMRO-DPMNE.

Nga partia opozitare tregojnë se çdo ditë është një kulm i ri.

“Për një javë kemi mbi 2.000 pacientë, ndërsa Filipçe i cili pretendoi se ky do të ishte numri i të infektuarve gjatë gjithë pandemisë, nuk sheh arsye për të dhënë dorëheqjen. Venko Filipçe e sjell sistemin në kaos. Venko Filipçe nuk bëri asgjë për të rritur kapacitetin e spitalit, megjithëse e dinte se nuk po priste një valë vjeshte. Qeveria nuk bëri asgjë për të siguruar vaksinë të gripit sezonal në kohën e duhur, duke i lënë të rriturit të sëmurë kronikë me një pandemi të rëndë të gripit. Venko Filipçe nuk investoi as në personelin shëndetësor, ndërsa me menaxhimin e tij të keq ai vetëm kontribuon që personeli mjekësor të largohet nga vendi”, thuhet në kumtesën e partisë opozitare.

Postime të ngjashme

ASH-AAA: Zaevit nuk i pengon numri i dëshmitarëve, por numri i shqiptarëve

D J

Në gjykimin për “organizatorët e 27 prillit” dëshmuan më shumë dëshmitarë të mbrojtjes

D J

Ahmeti – Silvestri: Jo politizim dhe etnizim të regjistrimit

D J

Zaev: Në mënyrë kategorike kërkuam prej Telegramit ta fshijë grupin “Dhoma Publike”

D J

Dhjetë sportistë do të marrin bursë vjetore nga Komuna e Gostivarit

D J

Kungullovski: Lloji britanik i virusit korona sipas gjitha gjasave do të bëhet dominant

D J

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...